13.8 C
Скопје
30. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Centar.mk / Сите права заддржани
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Институт за проучување на војната: Русија оваа зима ја очекуваат големи проблеми

Руската одбранбена индустрија се бори да го замени прецизното оружје или основните резерви, според Институтот за проучување на војната.

„Шверцот со оптичка опрема, електроника, чипови и кола за заобиколување на санкциите не може да ги задоволи потребите на воените напори на земјата“, соопшти Институтот за проучување на војната, цитирајќи ја воената разузнавачка служба на Украина.

Москва не може ни да произведе доволно гума за да ги замени употребените гуми за операциите на нејзината прва линија, се вели во извештајот.

„Неквалитетните и недоволните гуми ќе наметнат зголемени ограничувања на руската мобилност во сезоната на кал и зимата“, велат од Институтот за проучување на војната.