10.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Абазовиќ: Со задоволство ќе одам во опозиција

Премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, изјави дека доколку се формира нова влада, партијата што ја предводи – Граѓанското движење УРА – ќе биде опозиција, додавајќи дека новата влада до крајот ќе бара долг од можеби една милијарда евра. на годината.

„Ако се формира нова влада, секако дека ќе бидам во опозиција, ќе одам таму со големо задоволство бидејќи луѓето треба да направат нешто што реално јас не би сакал да го направам“, изјави Абазовиќ за новинарите во Подгорица.

Тој исто така рекол дека ГП УРА не бил дел од „расправијата што се појавила“ и дека му е драго поради тоа, пренесува РТЦГ.

Зборувајќи за успесите на неговиот кабинет, Абазовиќ изјави дека се задолжиле само за 100 милиони евра и дека сака да ги предупреди граѓаните дека до крајот на годината ќе има голем долг.

„Очекувајте до крајот на годината новата влада да бара долг од можеби една милијарда евра“, рече Абазовиќ и додаде дека ја известил Агенцијата за спречување на корупцијата дека функцијата заменик нема да ја врши до се избира нова извршна власт.

Кога станува збор за забраната за влез во Србија на поранешната министерка Јована Маровиќ, тој рече дека е задоволен од тоа како реагирало МНР во тој случај.

„Жал ми е за ситуацијата, но не знам каква врска има со Црна Гора. Сите луѓе се добредојдени овде, ние имаме таква политика. „Ако некој друг мисли дека треба да води друга политика, не знам што можеме да направиме“, рече Абазовиќ.