10.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Бајден ги посети Хаваите по пожарите: Џил и јас сме тука да тагуваме со тебе

Американскиот претседател Џо Бајден ја пофали извонредната издржливост на жителите на хавајскиот остров Мауи, по големите пожари во кои загинаа најмалку 114 луѓе.

Тој додаде дека САД ќе бидат со нив се додека е потребно.

– Фокусирани сме на она што следува. Тоа е долгорочна обнова… и заедно“, рече Бајден, видно трогнат по обиколката на јагленосаниот град Лахаина. Тој додаде дека ќе се погрижи „вашиот глас да се слушне“ и да се почитуваат локалните традиции и желби.

– Американскиот народ стои со вас – им порача на преживеаните од шумските пожари на 8 август, стоејќи до гувернерот Џош Грин (Џош Грин), сенаторот на Хаваи и претставникот на Мауи во Конгресот.

Бајден, облечен во хавајски цветен венец, подоцна им рече на 400 луѓе на настан во заедницата кој вклучуваше традиционална музика и срдечни говори од локалните лидери: „Џил и јас сме тука да тагуваме со вас, но исто така сакаме да знаете дека целата земја е тука за тебе“.

Тој постојано нагласи дека обновата ќе ги следи желбите на жителите на Лахаина и го пофали силното чувство на заедница што го виде за време на неговата посета.

– Тоа ќе биде долго патување – рече тој, посочувајќи ја симболиката на историското дрво банијан каде што зборуваше претходно, кое беше оштетено, но го преживеа пожарот.

– Знам дека тоа е метафора, но тоа си ти. Нема откажување на Хаваи, нема откажување во Америка, нема откажување за нас.

Американскиот претседател ја сподели со толпата сопствената тага кога ги загуби својата прва сопруга и ќерка во сообраќајна несреќа во 1972 година и рече дека го препознава она што го чувствуваат луѓето од Мауи – „тоа шупливо чувство што го добивате во градите како што сте биле. вовлечен во црна дупка“.