Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Песков: Србите се наши браќа, се надеваме дека нема да попуштат под притисокот

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изрази надеж дека Србија и Република Српска нема да попуштат под притисокот на Западот и да се приклучат на санкциите против Русија.

Во интервју за Алтернативната телевизија на Бања Лука, која е под американски санкции, Песков ги нарече Србите „браќа и стратешки партнери“. Портпаролот на Путин оцени дека Белград во моментот е под поголем притисок од Западот да воведе санкции кон Руската Федерација отколку што е случајот со властите на ентитетот Република Српска, кои во Босна и Херцеговина го блокираат тој процес.

„Србија е под уште поголем притисок од Република Српска. Се надеваме дека тие ќе имаат доволно сила да не се усогласат со овој мејнстрим на колективниот Запад“, рече Песков.

За традиционалните врски на Русија со Србија, Песков рече дека Србија е суверена држава и дека Русија нема ништо против односите со западните земји.

„Сметаме дека ништо, никаква соработка со западни или други земји не треба да биде пречка за континуиран развој на нашите односи. Тоа е најважно за нас“, рече Песков.

Во врска со односите со Република Српска, Песков рече дека „српските пријатели навистина постојано се засилуваат за да одржуваат добри односи меѓу Руската Федерација и Бања Лука“ и дека овие односи ќе се зајакнат на сите полиња.

„Знаеме каков притисок има внатре во БиХ, каков надворешен притисок има во рамките на меѓународните механизми, кои функционираат во согласност со Дејтонскиот мировен договор. И, се разбира, во согласност со нашите можности, пред сè, економски. Подготвени сме да ја поддржиме Република Српска за да има сила доследно да ја следи нејзината насока во истата земја во која се наоѓа“, рече Песков за поддршката за РС, која во Босна и Херцеговина се противи на приклучување кон санкциите.

Претседателот на РС, Милорад Додик, во одвоено интервју емитувано на Радио-телевизијата на Република Српска најави дека на 23 мај во Москва ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин.