Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Младиот Македон, чудото од дете – Личност на годината!

За личност на 2022-ра година, редакцијата на Centar.mk го избра младиот Македон Димитриевски.

Младиот Македон е вистинско чудо од дете. Се работи за ученик во Основното училиште Лирија во Тетово кој има само седум години, а решава математички задачи од втора година средно. Младиот генијалец се здоби со медал по математика во конкуренција со 4.000 ученици од целиот свет.

Младиот Македон зборува течно англиски, а учи грчки, германски и кинески јазик..

Centar.mk и оваа година ја продолжува серијата на давање признание на 7 личности на годината од различни области, кои ќе ги објавиме во периодот што следи.

Можеби ќе ве интересира

Златко Ориѓански – Најуспешен промотор на македонската култура на годината

CENTAR MKD

Влатко Стефановски – Најдобар музичар на годината

CENTAR MKD

Дина Дума – Најперспективна македонска режисерка на годината

CENTAR MKD

Живко Мукаетов – Бизнисмен на годината

CENTAR MKD

Нина Ангеловска – Најуспешна бизнис жена на годината

CENTAR MKD

Радмила Шеќеринска – политичарка со најуспешен меѓународен ангажман

CENTAR MKD