Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаВо тренд...

Влатко Стефановски – Најдобар музичар на годината

Редакцијата на новинската агенција Centar.mk за оваа година му оддава признание на Влатко Стефановски за “Најдобар музичар на годината”.

Нашироко познатиот Стефановски имаше исклучително плодна година.

Познатиот македонски музичар го издаде албумот “Greatest hits”. После 40 години се врати во МКЦ со маестрален концерт. Оддржа одличен концерт на Хераклеа со Танец. Оваа година Влатко Стефановски свиреше на македонската вечер во Белград во рами на Саемот за вино, храна и туризам на Отворен Балкан, настапи на Охридско лето со српскиот колега Мирослав Тадиќ.

Со Дадо Топиќ издадоа рок балада, а во Чикаго настапи со бугарскиот колега Теодосиј Спасов

Треба да се издвои дека Стефановски за прв пат свиреше во Тирана, а постојано оддржува одлично посетени концерти во регионот, Европа и пошироко.

Чувар на македонската традиција и автор на прогресивен гитарски звук

Добро е да се напомене и дека македонскиот премиер на Папата му подари плоча од Влатко.

Можеби ќе ве интересира

Златко Ориѓански – Најуспешен промотор на македонската култура на годината

CENTAR MKD

Дина Дума – Најперспективна македонска режисерка на годината

CENTAR MKD

Живко Мукаетов – Бизнисмен на годината

CENTAR MKD

Нина Ангеловска – Најуспешна бизнис жена на годината

CENTAR MKD

Радмила Шеќеринска – политичарка со најуспешен меѓународен ангажман

CENTAR MKD

Младиот Македон, чудото од дете – Личност на годината!

CENTAR MKD