14.8 C
Скопје
4. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+CentarБизнисТОП ВЕСТИ

Утре нова цена на горивата во Македонија

Утре Регулаторната Комисија за енергетика се очекува да ги утврди новите цени на горивата во Македонија.

Според последните берзански податоци, цената на нафтата изнесува околу 91 долар за барел од типот брент, што може да значи дека треба да се очекува поголемо намалување на цените на бензините и нафтата.

Ова се актуелните цени по кои ќе се точи горивото до утре, кога се очекува новата цена:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 84,50 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 87,00 (денари/литар), Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 95,00 (денари/литар)