6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Сончево и топло време со умерен ветер

Сончево и доста топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер, кој во западните делови ќе биде западен и ќе се засилува, а по должината на Повардарието ќе биде југоисточен.

Минималната температура ќе биде во интервал од 5 до 15, а максималната ќе достигне од 29 до 35 степен.

УВ=7

Во Скопје сончево и доста топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југозападен ветер.

Минималната температура ќе се спушти до 10, а максималната ќе достигне до 32 степена.

Под влијание на јужно воздушно струење од денес ќе има значителен пораст на температурата. Особено топло ќе биде утре и в петок кога дневната температура ќе биде над вообичаениот просек и ќе биде активно жолто ниво на опасност од високи температури и особено во западните делови ќе дува засилен западен ветер.

В сабота ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а в недела ќе дува силен северен ветер, кој најпрвин ќе донесе заладување во северните делови.

Можеби ќе ве интересира

Агресивни кога е премногу студено и премногу топло: Говор на омраза поврзан со временските услови на Твитер

M T

И денес натпросечно топло време со температура до 35 степени

M T

Сончево и топло со температури до 31 степен

M T

Сончево со мала до умерена облачност

M T

Сончево време со температура до 28 степени

M T

Сончево со умерена облачност и температура до 31 степен

M T