9.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Започнува скрининг процесот, нов чекор од патот кон ЕУ

Започнува скрининг процесот за пристапување на Северна Македонија во Европската Унија, како нов чекор на патот на државата кон ЕУ, кој следи по отворањето на преговорите на Северна Македонија со ЕУ. Евроинтерацијата е стратешка цел на државата и на граѓаните. Затоа е важно сите да бидат максимално вклучени и да има национален консензус за пристапниот процес, се вели во соопштението од СДСМ.

Преговорите и целиот процес на преговори за членство во Униијата е државен и национален проект, кој ќе ја трансформира државата на подобро.

Владата предводена од СДСМ во јули годинава ги започна преговорите со ЕУ, на што државата чекаше 17 години.

Продолжуваме посветено да работиме во интерес на државата и на граѓаните.

Македонската иднина е европска, се вели во соопштението.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Осми ден ВМРО тендерска ДПМНЕ молчи за Мицкоски и тендерот од 136 милиони евра

M T

СДСМ: Мицкоски има интереси, затоа е кавгата во Скопје, за пари

M T

СДСМ: Пари и тендер вреден 136 милиони евра е причината за кавгата на Мицкоски со Арсовска

M T

Каевски: Историско поглавје од преговорите со ЕУ, започна скрининг процесот

M T

Маричиќ од Брисел: Скринингот ќе ги забрза реформите, имаме основа да напредуваме со добро темпо

M T

ЕУ ги продолжува индивидуалните санкции против Русија за шест месеци

M T