11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

135 санкционирани возачи во Скопје, 11 без возачка дозвола

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (12.09.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 135 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина осум санкции, 11 мерки за возење без возачка дозвола, пет санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, три мерки за возење под дејство на алкохол.

Изречени се 11 мерки за нерегистрирани возила, две санкции за возач почетник, 10 санкции за користење мобилен телефон, три мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло)…

Засилените акциски контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Можеби ќе ве интересира

164 санкционирани возачи во Скопје, 45 за брзо возење

M T

57 санкционирани возачи на територија на СВР Битола

M T

108 санкционирани возачи во Скопје

M T

СДСМ: Заради бизнис интереси на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, стои Скопје

M T

241 санкционирани возачи во Скопје, 22 за користење мобилен телефон

M T

СДСМ: Мицкоски има интереси, затоа е кавгата во Скопје, за пари

M T