16.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Референдумот е измама на Мицкоски за граѓаните, за свои цели и против ЕУ

Иницијативата за референдум е најновата измама на Христијан Мицкоски кон граѓаните, oоценуваат од СДСМ.

Референдумот на Мицкоски, додаваат од таму, е против интеграција во ЕУ против македонскиот јазик и македонскиот идентитет и исклучиво за негови сопствени цели.

„Мицкоски е докажан анти ЕУ политичар кој прави се да ја оддалечи државата од евроинтегративниот процес. Цела година тој зборува за избори, за ново парламенарно мнозинство, со месеци лажеше за наводна асимилација и бугаризација, а сега откако пропаднаа сите негови лаги, се обидува одново да ја измами јавноста. Сето тоа граѓаните го знаат и затоа не го поддржуваат Мицкоски во овој негов најнов обид да си ја задржи фотелјата во Белиот дворец“, се вели во соопштението од СДСМ.

Оваа негова иницијатива, додаваат од партијата на власт е осудена на пропаст, тој веќе нема поддршка ниту во својата партија.

„Граѓаните нема да дозволат Мицкоски да го закочи нормалното функционирање на државата, нема да дозволат државата да се оддалечи од европскиот пат, само затоа што тој сака да ја спаси фотелјата во белиот дворец дури и по цена на државните интереси“, се прецизира во напишаното од СДСМ.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Заради бизнис интереси на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, стои Скопје

M T

СДСМ: Осми ден ВМРО тендерска ДПМНЕ молчи за Мицкоски и тендерот од 136 милиони евра

M T

СДСМ: Мицкоски има интереси, затоа е кавгата во Скопје, за пари

M T

СДСМ: Пари и тендер вреден 136 милиони евра е причината за кавгата на Мицкоски со Арсовска

M T

Тупанчески: Иницијативата за референдум има правни аномалии

M T

СДСМ: Започнува скрининг процесот, нов чекор од патот кон ЕУ

M T