14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

268 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (27.07.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 268 возачи. Од нив 14 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се движеле со дури над 70 километри на час. При тоа 130 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 138 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира

111 санкции за брзо возење

M T

50 санкции за недавање првенство на минување

M T

206 санкционирани возачи во Скопје, 31 за брзо возење

M T

269 санкции за брзо возење

M T

155 санкционирани возачи во Скопје, 27 за брзо возење

M T

ЕУ ги продолжува индивидуалните санкции против Русија за шест месеци

M T