19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Овие 8 грешки при перењето можат да ја уништат и ОБЛЕКАТА и МАШИНАТА ЗА ПЕРЕЊЕ

Можеби ни се чини дека при перење алишта во машина за перење нема многу филозофија – ставаме облека, прашок, го избираме режимот и го вклучуваме. Сепак, не е сè толку едноставно.

Дури и погрешен избор на детергент за перење или погрешна количина може да предизвика проблеми.

Иако перењето алишта изгледа прилично едноставно, многумина прават грешки кои можат да ја уништат и машината за перење и облеката. Ова се најчестите грешки што многумина ги прават:

За мали товари користиме капсули за перење
Капсулите за перење се практични и многу лесни за употреба и складирање, а се состојат од совршено избалансирана доза на детергент.

Една капсула е наменета за машина за перење со средно оптоварување. Тоа значи дека кога ја ставаме капсулата и миеме мала количина облека, создаваме дополнителен ефект на хемиски детергенти и на облеката и на машината. Ова може да создаде вишок талог во машината за перење и да ги оштети пумпите и моторот.

Кога ќе ја извадиме облеката и веднаш ја затвораме вратата на машината, ја оставаме во состојба на зголемена влажност. Тоа е совршена средина за развој на мувла и бактерии. Затоа, подобро е да ја оставите вратата на машината за перење отворена 15-20 минути.

Наместо течност користиме детергент во прав
Прашокот за перење е совршен за отстранување на тврдокорни дамки, така што неговата употреба е сосема разумна во некои случаи. Меѓутоа, во други случаи подобро е да користите течен детергент за перење.

Имено, течниот детергент е подобар за прелиминарен третман на дамките, а остава и помалку траги на облеката. Исто така, течниот детергент е побезбеден за машината поради подобра растворливост во споредба со прав што може да го затне системот.

Детергентот го ставаме директно на облеката
Додавањето детергент директно во облеката (особено кога станува збор за прашок за перење) е лоша идеја од две причини.

Имено, машината е дизајнирана да фрла детергент на облеката во вистинско време. Дополнително, доколку додадете детергент директно во облеката, постои можност тој да остане на облеката и да се појават дамки.

Прекумерна употреба на омекнувач
Омекнувачот ќе и даде на вашата облека мекост и прекрасна арома, но омекнувачите не придонесуваат за почиста облека.

Ако прекумерно употребувате омекнувач, вашата облека ќе биде полна со петрохемикалии. Омекнувачите може да придонесат и за раст на мувлата и да ја затнат машината за перење и цревото.

Додаваме мали количини детергент
Мала количина детергент за перење нема да ги пере алиштата правилно. Поради ова, почесто ќе ја перете облеката, што пак ќе им го скрати животниот век.

Не ги отстрануваме влакната од облеката пред миење
Ако имате животно во куќата, сосема е логично да имате влакна на облеката. Но, никогаш не ставајте облека покриена со влакна во машината. За време на секое миење, ќе се акумулира влакна, што може да го затне системот за одводнување и може да го оштети моторот.

Затоа, одвојте неколку минути за да ја исчистите облеката со леплив валјак пред перење.

Мократа облека ја ставаме во машината за перење или во корпата за алишта
Влагата создава совршена средина за растење на мувлата. Затоа е подобро прво да ги исушите влажните крпи или испотената спортска облека, а потоа да ги ставите во корпа или во машина за перење.

Ова ќе ви помогне да ги избегнете непријатните мириси и нема да ја влошите состојбата на вашата облека.

Можеби ќе ве интересира

Обрнете внимание на овие корисни совети: Еве како правилно да ги миете садовите

M T

Ова се 6-те грешки кои постојано ги повторувате и поради кои не можете да изгубите тежина

M T

Никогаш не ставајте ги овие четири работи во машина за миење садови

M T

Признавањето на сопствените грешки е тешко: 10 знаци дека всушност ВИЕ сте проблем во вашата врска

M T

ПРАКТИЧНИ ДОМАШНИ ТРИКОВИ – Ако сакате вашата облека да мириса долго по перењето, пробајте некои од овие трикови

M T

ГРЕШКИ ШТО СИТЕ ГИ ПРАВИМЕ – НИКАКО не го чувајте маслото на едно место, тоа го скратува рокот на траење

M T