Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикКујната од Centar

5 грешки кои речиси секој ги прави при месење тесто

Месењето тесто не е едноставен процес и не секоја домаќинка успева при првиот обид. Има многу рецепти кои нè учат како да направиме меко тесто кое ќе успее дури и ако не сте искусни во готвењето, но прочитајте и кои се грешките што доведуваат до тоа тестото да не успее, а им се случува и на најдобрите.

1. Квасец

Неискусните домаќинки често додаваат премногу квасец при месење на тестото. Внимавајте затоа што го расипува вкусот на пецивото, а може и да почне да се распаѓа. Користете ја точната количина на квасец наведена во состојките.

2. Време

Дури и најмало доцнење влијае на вкусот на пецивото или лебот. Ако тестото се остави 20 минути подолго отколку што треба, нема добро да се испече.

3. Масло

Не заборавајте да ставите масло во тестото. Некои веруваат дека пецивата и лебот побрзо забајатуваат и полесно се ронат, но тоа не е вистина. Маслото го прави тестото подобро и повкусно.

4. Брашно

Немојте веднаш да ја додавате целата количина брашно во тестото. Се додава постепено за да можете да процените дали тестото е добро.

5. Глутен

Кога купувате брашно внимавајте дали содржи доволно глутен, бидејќи тоа е одговорно за врзување на состојките. Нискиот процент на глутен води до фактот дека е потребно повеќе брашно, а потоа вашето тесто дефинитивно нема да успее.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Британската премиерка со одговор на критиките: „Жал ми е за грешките, но останувам“

M T

Кремљ призна: Имаше грешки за време на мобилизацијата

M T

Поради оваа тајна состојка во него, тестото расте како лудо

M T

Ова се 6-те грешки кои постојано ги повторувате и поради кои не можете да изгубите тежина

M T

Признавањето на сопствените грешки е тешко: 10 знаци дека всушност ВИЕ сте проблем во вашата врска

M T

ГРЕШКИ ШТО СИТЕ ГИ ПРАВИМЕ – НИКАКО не го чувајте маслото на едно место, тоа го скратува рокот на траење

M T