16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Љубов

Признавањето на сопствените грешки е тешко: 10 знаци дека всушност ВИЕ сте проблем во вашата врска

Многу е тешко да ги забележите и признаете сопствените грешки во врската. Секогаш е полесно да го обвините партнерот и да не се чувствувате виновни, отколку да признаете дека вие сте тие што ја направиле грешката.

1. „Не“ е секогаш вашиот одговор
Врските не се само земање, туку и давање. Ако вашиот одговор е секогаш негативен, без разлика на околностите, вие сте проблемот. Што и да ве праша партнерот, дури и кога тоа неверојатно ве нервира, наместо веднаш да кажете не, покажете барем малку волја и слушајте го.

2. Се саботирате без причина
Чувствувате дека постојано се расправате, дека постојано сте во немир и дека ве обземаат хаотични мисли. Размислете зошто се чувствувате вака. Што точно направи вашиот партнер? Ако се саботирате себеси и на тој начин создавате проблеми во инаку среќна врска – вие сте проблемот.

3. Му дозволувате на партнерот да прави се сам
Ова се однесува речиси на се, од работа, секојдневни домашни работи, но и работата на врската. Лесно е да се прифати и понекогаш нема ни да забележите дека тоа е сè што правите во врската. Ако само седите и барате од партнерот да направи нешто за вас, да ви донесе нешто и да не понудите ништо за возврат – вие не сте добар партнер. Треба да размислите што можете да направите за вашиот партнер. Правете нешто убаво барем еднаш дневно, без разлика колку е мало.

4. Молчите, наместо да зборувате за вашите чувства
Ако не соработувате со партнерот, не сте ладни, не сте мирни и не избегнувате конфликти, туку сте лош партнер. Можеби мразите да зборувате за проблеми, но ништо за тоа. Ако сте во врска, немате избор и не можете да кажете дека не ви се зборува за тоа. Ако не сте отворени и бегате од разговор трчајќи во друга соба, читајќи нешто или гледајќи телевизија за да избегнете соочување со партнерот – вие сте проблемот. Игнорирањето не решава ништо.

5. Никогаш не се извинувате
Клучот за трајна љубов и врска е во признавањето кога сте направиле грешка. Ако не знаете како да преземете одговорност за своите постапки, можете да бидете сигурни дека вашата врска ќе пропадне. Знак на зрелост е кога можете да се извините за нешто лошо што сте го направиле.

Ако не можете да признаете дека ви е жал за нешто, можеби не сте подготвени за сериозна врска.

6. Повеќе би сакале да зборувате за проблемите со пријателите отколку со партнерот
Ако се преправате дека се е во ред кога сте со партнерот, ужасно му озборувате зад грб, тоа повеќе зборува за вас отколку за вашиот партнер. Замислете да откриете дека саканата личност ве лаже во лице и им кажува на пријателите сурови работи за вас. Дали би останале во таа врска? Нормално е донекаде да се жалите на пријателите, но многу е нездраво да ги решавате сите проблеми за врската со нив, а не со партнерот.

7. Правите драма само за да драматизирате
Нездраво е да измислувате проблеми само затоа што ја сакате драмата. Можеби мислите дека на овој начин ја одржувате својата страст, но со ваквото однесување, неповратно ќе ја уништите вашата врска.

8. Не можете да се ослободите од постојаното негодување за нешто
Дали забележавте дека старите проблеми постојано ги вадите на површина? Можно е длабоко во себе да имате некои нерешени сериозни проблеми и несигурности. Ако сакате вашата врска да успее, треба да научите да продолжите понатаму. Ако не можете да простите и да продолжите понатаму, вашата врска ќе пропадне со текот на времето, оставајќи зад себе двајца неверојатно несреќни луѓе. Ако кажете дека сте преболеле нешто, навистина сте. Ако не, разговарајте со вашиот партнер, кој ќе ви помогне да најдете решение за проблемот.

9. Партнерот се плаши да биде искрен со вас
Ако вашиот партнер не може искрено да ви каже нешто без да реагирате бурно – вие сте проблемот. Насобраниот гнев и неможноста да водите избалансиран разговор со партнерот е еден од знаците дека сте незрели. Ако вашиот партнер не чувствува дека може да биде искрен со вас, тој ќе почне да ги задржува своите чувства и мислења за себе додека не кулминира и не ја уништи вашата врска.

10. Се обидувате да го промените партнерот, но не сакате да се промените себеси
Во врската и вие и вашиот партнер треба да растете заедно и да учите еден од друг. Дел од љубовта е безусловно прифаќање на некого, но живеењето, учењето и менувањето со текот на годините е нормален и прекрасен дел од заедничкиот живот. Ако влезете во врска со мислата дека некого суштински ќе промените, а притоа целосно ја отфрлите идејата дека и вие треба да се промените – имате проблем. Не сте совршени, не сте безгрешни, но токсични сте и мора да го промените тоа ако сакате да ја зачувате вашата врска.

Можеби ќе ве интересира

Хороскопски знаци во кои се родени момци за сериозна врска

M T

ГРЕШКИ ШТО СИТЕ ГИ ПРАВИМЕ – НИКАКО не го чувајте маслото на едно место, тоа го скратува рокот на траење

M T

Најголемите грешки што ги правите при печењето на скара: „Поради нив и доброто месо излегува лошо“

M T

Овие 8 грешки при перењето можат да ја уништат и ОБЛЕКАТА и МАШИНАТА ЗА ПЕРЕЊЕ

M T

И Бил Гејтс грешел – Овие се работи за кои жали

M T

Дали миењето прозорци е едноставна работа: Ова се трите најчести грешки што сите ги правиме

M T