19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Обрнете внимание на овие корисни совети: Еве како правилно да ги миете садовите

Ако ги миете садовите пред да одлучите да ги ставите во машината, повеќе им нанесувате штета отколку корист на вашите садови.

Пред да ги ставите садовите во машината, ја отстранувате сета останата храна од нив, но дефинитивно не треба да го правите тоа. Ешли вели дека миењето чинии пред да се стават во машина може да предизвика тие да бидат подеднакво валкани како кога првпат сте ги ставиле внатре. Очигледно повеќето од нашите машини за миење садови се опремени со сензори кои чувствуваат колку се валкани плочите.

Правилно миење садови

Кога ќе започне циклусот, машината ќе ги мие вашите чинии со млазници кои се доволно силни за да ги исчистат темелно. Ако прво ги измиеме, Ешли вели дека тоа всушност може да ја измами машината за миење садови да мисли дека е потребно само полесно миење, што објаснува зошто садовите остануваат валкани и по цел циклус.

Наместо тоа, тој предлага да ја протресете цврстата храна во канта и потоа да ја ставите чинијата во машина за миење садови. И ако се плашите дека тоа ќе ви ја затне машината, чистете го филтерот еднаш месечно.

Бриџит Гарднер, директорка за чистење со високи перформанси, вели дека ако садовите се обложени со храна која содржи протеини и јаглехидрати кои се лепат заедно, како млеко, житарки или јајца, и се оставаат со часови или еден ден да се мијат, не можете да очекувајте машината за миење садови да ги отстрани.

Можеби ќе ве интересира

Ќе блеснат како нови: Направете детергент за садови од САМО 3 состојки

M T

Никогаш не ставајте ги овие четири работи во машина за миење садови

M T

Овие 8 грешки при перењето можат да ја уништат и ОБЛЕКАТА и МАШИНАТА ЗА ПЕРЕЊЕ

M T

Неверојатно: Дали знаевте за што служи фиоката под шпоретот?

M T