Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Приведен криумчар на мигранти кај село Богородица

На 13.10.2021 околу 20.00 часот на влезот за с.Богородица, гевгелиско, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин „Богородица“ го лишиле од слобода З.Љ.(42) од Скопје. При контрола во возилото „пежо“, со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени три лица мигранти од Куба – Л.М.Л.(39), Р.Р.Д.(31) и еден малолетник.

За настанот бил запознаен Јавен обвинител, а мигрантите биле спроведени во Прифатно- транзитниот центар „Винојуг“ во Гевгелија. З.Љ. бил приведен и предаден во Полициска станица Гевгелија и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Можеби ќе ве интересира

Српски државјанин уапсен кај Гевгелија, шверцувал мигранти од Куба

M T

Здружение за човекови права: Полицијата во Франција ги протерува и малтретира мигрантите

M T

Нов проблем за Бајден: Илјадници мигранти чекаат под мостот во Тексас

M T