8.8 C
Скопје
23. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Здравје Во тренд...

ПЛАН ЗА ДИЕТА ОД ТЕСЛА: На неговото мени, овие намирници биле забранети, а ние ги сметаме за здрави

Никола Тесла веруваше во моќта на храната и нејзиното влијание врз организмот, пред се на мозокот, па затоа избираше што да јаде, а во неговото мени речиси и да немаше месо.

Во интервју од 1933 година, Тесла откри одредени навики што му помагаат да остане во форма. Пронаоѓачот се обиде многу да се движи, бидејќи знаеше дека физичката активност му помага на телото да ги отстрани токсините и акумулираните токсини. Тесла пешачеше по 16 километри секој ден и многу пливаше.

Тесла увери дека благодарение на правилната исхрана, едно лице може да живее повеќе од 100 години. Тој толку се грижеше за храната што сам го направи менито и го проследи до готвачите во хотелите каде што престојуваше.

Неговата исхрана главно се базираше на редовно консумирање зеленчук, а повремено вклучуваше и риба во исхраната. Тој скоро никогаш не јадел месо и храна што создава кисела база во телото. Од рана возраст, Тесла проучувал различни теории за исхрана и дошол до заклучок дека храната мора да се џвака долго и темелно, а не да се проголта во парчиња. Тој откри и дека супите од зеленчук, житарици и млеко се добри за стомакот. Јадеше двапати дневно – наутро и во 19 часот.

Тој мислеше дека ручекот е непотребен бидејќи телото нема време да ја вари храната што ја внесовме во телото за појадок. Во интервјуто, тој посочи дека јаде путер и калорична храна за појадок со цел да има доволно енергија за цел ден, а за вечера консумирал протеинска храна, како јајца, сирење и други млечни производи.

Ручекот е непотребен, бидејќи телото нема време да ја вари храната добиена за појадок – рече Тесла.

За појадок, подобро е да имате путер и висококалорична храна што ќе ја надополни енергијата за целиот ден, а навечер има протеинска храна, како белка од јајце, сирење и други млечни производи. Тесла советуваше да се избегнува храна како грав, грашок и леќа што содржат киселини. Според него, оваа храна може да предизвика болести кај луѓето, како што се ревматизам и висок крвен притисок.
Никола Тесла почина на 87 -годишна возраст од срцев удар, односно како што е официјално забележано од срцева тромбоза.

Можеби ќе ве интересира

НЕМА ПОТРЕБА ДА ВЕ ГРИЗЕ СОВЕСТА: ОВИЕ ДИЕТАЛНИ правила можете да ги прекршите за време на вашата диета

M T

Лекарка советува: Применувајќи ги овие 4 чекори, засекогаш ќе ја прекинете желбата за слатки

M T

Србија најави мерки ако Хрватска го стави ликот на Тесла на евромонетите

M T