29.8 C
Скопје
5. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија ТОП ВЕСТИ

Камчев повторно однесен на Клиниката за кардиологија, се пожалил на гушење и силна главоболка

orce kamcev

Јордан Камчев вчера пред своите адвокати повторно се пожалил на влошена здравствена состојба.

Неговиот правен тим соопшти дека синоќа Камчев во затворот имал гушење, голема главоболка и се чувствувал многу лошо, но во КПУ затворот во Скопје во моментот немало дежурен лекар за да го прегледа и интервенира. Поради сериозноста на состојбата викната била брза помош, констатиран бил зголемен крвен притисок и на Камчев му била дадена соодветна, моментална терапија.

Сепак, утрото Камчев повторно бил во лоша здравствена состојба и со возило на брзата помош бил пренесен на Клиниката за кардиологија во Скопје. По реакција на лекарскиот тим и по стабилизирање на состојбата на Камчев тој е вратен во затворот каде што ја издржува мерката притвор.

„Неколкупати како одбрана реагираме на сериозно влошената здравствена состојба на г. Јордан Камчев, којашто очигледно продолжува да се влошува поради непостоење на соодветни медицински и санитарни услови за третирање на неговата здравствена проблематика. Со фамилијарен историјат на кардиоваскуларни болести, г. Камчев од својата 15. година прима соодветна терапија за оваа здравствена состојба, а пред само десетина дена поради влошување на состојбата тој пет дена беше хоспитализиран на Клиниката за кардиологија во Скопје“, велат неговите адвокати.

Тие нагласуваат дека сериозноста на здравствената состојба и ризикот кој постои по неговото здравје поради неможноста истата да биде соодветно третирана во затворот е докажана и од четири различни, релевантни медицински институции и со сета останата документација е уредно доставена до Судот.

Можеби ќе ве интересира

Состојбата на Камчев е алармантна, а во затворот го лекуваат со сол и газирана вода, реагираат адвокатите

M T

Судењето против Камчев за „Плацеви на Водно“ почнува на 16 јули

M T