Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнис

Се токми нови цена на горивата – Одлуката утре

Регулаторната комисија за енергетика во текот на утрешниот ден стандардно како и секој понеделник ќе ги утврди новите цени на горивата, кои во изминатиот период одат нагоре, затоа што сировата нафта на светските берзи е се’ поскапа.

Инаку сега горивата Еуросупер бс95 и Еуросупер бс98 се продаваат по цена од 68,5 односно 70,5 денари по литар.

Цената на дизелот е 61.5 денари за литар.

Одлуката околу новите цени ќе биде соопштена во понеделник на 21.06.2021.

Можеби ќе ве интересира

„Тиквеш“ годинава со рекорден откуп и највисока просечна цена

M T

Трудница во деветти месец се обидела да се самоубие полевајќи се со бензин во Чачак

M T

Ненси Пелоси: Скапата енергија е „мала цена“ во споредба со украинските жртви

M T

Доларот ослабна, цената на нафтата падна

M T

Фон дер Лајен: Ќе предложиме ограничување на цената на рускиот гас

M T

Ковачевски: Правиме сѐ за да обезбедиме електрична енергија по цена под берзанската

M T