Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Бизнис

Човекот кој предвиде колапс на пазарот на недвижнини, најавува колапс на криптовалутите

Прославениот Мајкл Бери предвидува дека пазарот на криптовалути ќе пропаднe.

Менаџерот на хеџ фондот, кој се прослави во познатиот филм „The big short“ и кој на своите инвеститори им донесе големи профити предвидувајќи колапс на пазарот на недвижнини во 2008 година, сега објавува дека доаѓа „мајката на сите несреќи“.

Мајкл посочи на прекумерната моќ како главен проблем за крипто-валутите. Како што предупреди, инвеститорите кои купуваат мемски акции и криптовалути „известуваат за разорни загуби“.

Тој додаде дека стравот на луѓето од протекување ги однесе цените на недвижнините на неодржливи нивоа.

– Проблемот со крипто, како и во повеќето работи, е моќ. Ако не знаете колку е моќта во крипто, не знаете ништо за крипто – твитна тој.

Можеби ќе ве интересира

Биткоинот достигна нов историски рекорд – вреди над 60 илјади долари

M T

Биткоинот за прв пат од април – речиси 60.000 долари

M T

Откако беше воведена како официјална валута, цената на биткоинот драстично падна преку ноќ

M T

Биткоинот се приближи на вредност од 52.000 долари

M T

Биткоинот достигна 50.000 долари

M T

Биткоинот падна на 32.000 УСД: Криптовалутите денес повторно во пад

M T