Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче да си поднесе оставка

Министерот за здравство, Венко Филипче, треба да покаже доблест и да си поднесе оставка веднаш, порача ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

Според опозициската партија, очигледно е дека Владата и Филипче не се способни да се снајдат во целата ситуација со коронавирусот.

„Од почетокот на пандемијата до сега немаат ниту една добра мерка донесено која вродила со некаков плод. Поради погрешните политики на Филипче и Комисијата за заразни болести во Македонија нема прекин во пандемијата односно поради нив пандемија е во континуитет“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата наведува и дека Филипче нема кредибилитет, го поминал цело лето без да направи подготовки, а не е инвестирано ниту во нови болнички капацитети, во услови за медицинскиот кадар и опрема.

Можеби ќе ве интересира

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

M T

ЕMA: Лекот на „Фајзер“ против Ковид-19 ќе биде во употреба за неколку недели

M T

МЗ: Зголемен број на реинфекции со Ковид 19, расте процентот на заразени со Омикрон

M T

Во Србија речиси 8.000 новозаразени со коронавирус

M T

Ципрас заразен со коронавирус

M T

50.126 новозаразени од Ковид-19 во Грција

M T