Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
илустрација
Centar Бизнис Во тренд...

Заев за CENTAR открива: Просечната плата ќе скокне на 34.000 денари, а минималецот на 20.000 денари!

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во денешното интервју за Centar.mk соопшти дека до крајот на новиот мандат доколку победи СДСМ, просечната плата ќе скокне на 34.000 денари.

Минималната плата ќе ја кренеме на 20.000 денари, што е за дури 120% повеќе од минималната плата од 9.000 денари во 2016 година, најави Заев.

Целото интервју на Зоран Заев за Centar.mk, може да го прочитате на следниот линк.

Можеби ќе ве интересира

ОРМ: Секое наметнато покачување на минималната плата дополнително ќе ги оптовари компаниите и ќе го демотивира квалитетниот кадар

M T

Субвенциите за купување на куќа или стан од 50.000 евра можат да стигнат до 20.000 евра: Целосен прирачник како да аплицирате за нов стан/куќа и да добиете субвенции

CENTAR MKD

Новинарката која направи интервју со талибански претставник, ја напушти земјата

M T