12 C
Скопје
22. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија

Значително зголемување на температурите во Македонија – Живата на термометарот деновиве и над 30 степени

Следува период на значително потопло време. Утре и во вторник во попладневните часови ќе има услови за локална појава на краткотраен дожд и ретки грмежи.

Утре сончево и топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне ќе има услови за краткотраен локален дожд и ретки грмежи. УВ=7


Прогноза за 11.05.2020

Минимална температура: 5°C до 12°C
Максимална температура: 23°С до 30°C
Сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен ветер од југоисточен правец. УВ=7

Прогноза за 12.05.2020
Минимална температура: 6°C до 13°C
Максимална температура: 22°C до 30°C
Сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Попладне ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи. УВ=7

Прогноза за 13.05.2020
Минимална температура: 5°C до 12°C
Максимална температура: 22°C до 29°C
Претежно сончево и топло со умерен ветер од јужен правец. УВ=8

Можеби ќе ве интересира

Викенд со драстичен пад на температурите, а некаде ќе врне снег – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD

Зимата полека ќе се “скрши” – Метеоцетар со нови најави за времето и детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD

Студ ќе ја окова Македонија, температурите одат до -13 степени: Цела Македонија ќе биде под снег, еве каде врнежите ќе бидат обилни

CENTAR MKD