Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Времето драстично се менува – УХМР најавува дожд, грмежи и снег

Утре облачноста ќе се зголеми, попладне и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, а ќе има и услови за ретки грмежи. Во недела врнежите ќе бидат пообилни (над 20л/м2) и поради заладувањето на планините и на некои повисоки места ќе бидат од снег. За време на викендот ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер и дневната температура од недела зачително ќе опадне. Од понеделник ќе настапи стабилизирање на времето.

Прогноза за 15.03.2020
Минимална температура: 3°C до 8°C
Максимална температура: 4°С до 11°C
Облачно и свежо со врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места со врнежи од снег. На места врнежите ќе бидат пообилни. Ќе дува умерен североисточен ветер.

Прогноза за 16.03.2020
Минимална температура: -2°C до 4°C
Максимална температура: 6°C до 13°C
Претпладне променливо облачно, а во текот на денот ќе настапи разведрување. Ќе дува слаб до умерен источен ветер.

Прогноза за 17.03.2020
Минимална температура: -5°C до 1°C
Максимална температура: 10°C до 17°C
Утрото свежо, преку денот сончево.

Можеби ќе ве интересира

Невреме, па пеколни температури – Метеоцентар со детална прогноза за празниците

CENTAR MKD

Викенд со драстичен пад на температурите, а некаде ќе врне снег – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD

УХМР издаде метео предупредување: Студен бран со ветер, дожд и снег низ Македонија

CENTAR MKD