12 C
Скопје
22. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис Во тренд...

Ќе легнат пари на сметките – Колку изнесува К15 оваа година

Сите оние работат во приватни фирми, до крајот на 2019-та година мора да добијат регрес за годишен одмор, во јавноста познат како К-15 исплата.

Оваа година К-15 ќе изнесува, почнувајќи од минимални 9.610 денари до 14.090 денари.

Инаку пресметката се прави според 40 отсто од износот на просечната нето плата исплатена во последното тромесечје поточно 40 отсто од износот на просечната бруто плата во тримесечниот период.

За да се добие К-15 треба да се исполнува условот вработениот да бил на служба во фирмата најмалку шест месеци во календарската година за која ја добива исплатата..

Право на К-15 има секој вработен еднаш во годината. Сите работодавци кои нема да исплатат К-15 или ќе ги побараат парите назад, се соочуваат со казни во висина до четири илјади евра, односно 246 илјади денари.

Можеби ќе ве интересира

Филипче обелодени кога почнува вакцинацијата во Македонија и кој прв ќе се вакцинира

CENTAR MKD

Родени милионери: Три хороскопски знаци предодредени за богатство

CENTAR MKD

Пет хороскопски знаци толку ќе се збогатат што нема да знаат што со парите

CENTAR MKD