Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикТехнологијаВо тренд...

Ако се плашите дека ви прават скринови од екранот на WhatsApp, ќе ви се допадне новата опција

Популарната апликација за пораки тестира нова опција која ќе ја блокира можноста за правење слики од екранот.

Популарната апликација за пораки на Мета доби нова интересна опција во својата најнова бета верзија, која барем засега работи само на iOS.

Откако корисниците ќе се обидат да го снимат екранот на пораката на која е вклучена опцијата „Види еднаш“ (се брише откако ќе се прочита), ќе добијат заматена слика што спречува содржината да се архивира, додавајќи дополнителен слој на заштита.

Доаѓањето на оваа опција, како и сето она што го гледаме во бета верзијата, не е загарантирано, иако има големи шанси всушност да ја видиме – особено откако Марк Цукерберг лично потврди дека Мета ќе работи на безбедносните опции во WhatsApp.

Можеби ќе ве интересира

Фејсбук воведува нова опција: Оние кои нема да ги почитуваат правилата ќе бидат блокирани

M T

Превентивна активност на СВР Скопје за заштита од пожари

M T

МНОГУМИНА ПОСАКУВАА – TikTok наскоро ја воведува ОВАА опција

M T

Без адитиви, потполно природно: Направете сами средство за заштита од комарци

M T

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

M T

Директорот на Центарот Гамалеја – Спутник лајт обезбедува тримесечна заштита од омикрон

M T