-2.1 C
Скопје
20. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Home » ТОП ВЕСТИ » Page 400
Македонија ТОП ВЕСТИ

Прашањето за името – главна тема на средбите на Заев и Димитров со помошник-државниот секретар на САД

CENTAR MKD
Американскиот помошник-државниот секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, денеска ќе пристигне во Скопје како втора дестинација во рамките на неговата турнеја низ земјите од...
Македонија ТОП ВЕСТИ

„Катимерини“: Разговорите за името забавија, неизвесна е посетата на Коѕијас на Скопје

CENTAR MKD
По силниот старт, разговорите меѓу владините претставници на Грција и Поранешната Југословенска Република Македонија (ПЈРМ) во врска со спорот за името значително забавија, бидејќи Атина...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Силен град со големина на орев вечерва го погоди Куманово – ова е состојбата

CENTAR MKD
Силен град и пороен дожд вечерва нешто пред 20 часот го погодија Куманово. Невремето кое беше проследено и со силни грмотевици направи хаос во градот....
Македонија ТОП ВЕСТИ

Законот за јазиците оваа недела мора да се донесе, порача Заев

CENTAR MKD
Неделава се очекува да биде донесен законот за употреба на јазиците, а по девет месеци расправата треба да биде завршена, најави премиерот Зоран Заев. „Прашањето...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Јамтин: Шведска сака да ја види Македонија како важен играч во регионот

CENTAR MKD
Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, и генералната директорка на Шведската агенција за меѓународна развојна соработка (СИДА), Керин Јамтин, денеска ќе ги потпишат договорот...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Врв на несериозноста е опозицијата да ги спречува реформите во земјата, смета Османи

CENTAR MKD
Не доцнат реформите, доцнат неколку закони во делот на правосудството. Не доцнат поради законот за јазиците, туку зошто опозицијата не е во законодавниот дом, рече...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Османи: Надлежните да преземат мерки за навредите, Асани нема да го штити никој

CENTAR MKD
Вицепремиерот Бујар Османи денеска ги осуди навредите од Бекир Асани од ДУИ упатени кон претседателот на ЗНМ, Насер Селмани. Притоа, Османи истакна дека Владата се...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Прегазен пешак на патот Куклиш-село Свидовица, возачот избегал

CENTAR MKD
Шеесет и едногодишен пешак вчеравечер бил прегазен на регионалниот пат село Куклиш-село Свидовица. Повредениот пешак починал на самото место, а возачот избегал. По преземените мерки,...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Чаусидис: Владата не само да осудува, туку итно да го расчисти случајот со Асани

CENTAR MKD
Новинари од повеќе медиумски куќи се собираат пред ЗНМ за да изразат поддршка кон предсетателот на здружението, Насер Селмани, кој добивал закани по живот од...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Предмалку страотна сообраќајка со загинати ја потресе Македонија – ова се првичните детали за тешката несреќа што штотуку се случи на патниот правец Кочани -Штип

CENTAR MKD
Страотна сообраќајка околу 17 часот ја потресе Македонија, на патниот правец Кочани – Штип. Според првичните информации до кои дојде СКАЈ се судриле два моторцикли...
Македонија ТОП ВЕСТИ

(Видео) Кирацовски: Никогаш да не се повтори ништо како холокаустот

CENTAR MKD
Генералниот секретар на СДСМ и пратеник во Собранието Александар Кирацовски денеска во Битола по повод одбележувањето 75 години од депортацијата на македонските Евреи, изави дека маршот...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев утре ќе маршира со претседавачот на БиХ, Денис Звездиќ

CENTAR MKD
Советот на министри на Босна и Херцеговина, заедно со претседавачот Денис Звиздиќ ќе оствари тет-а-тет средба со премиерот Зоран Заев. Предвидено е тие да потпишат...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Синоптичарите излегоа со најнова прогноза: Ќе пука сонце и ќе биде многу топло, но потоа следува неочекуван пресврт

CENTAR MKD
Утре ќе се задржи претежно сончево и релативно топло време, поради што ќе продолжи забрзаното топење на снежната покривка на планините. Во понеделник ќе преовладува...
Македонија ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Интервју на Саше Политико со Бекир Асани: Никогаш не сум удрил и нема да удрам жена, и се извинувам на Јасмина за вербалниот напад

CENTAR MKD
Ви го пренесуваме интервјуто на Саше Ивановски – Политико за порталот Мактел со Бекир Асани од ДУИ,. https://www.youtube.com/watch?v=LF7AiWL-aLE Асани овие денови е во центарот на вниманието на...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Страшна сообраќајка ја потресе Македонија – Дваесетиедно годишна девојка се бори за живот

CENTAR MKD
Дваесет и едно годишна девојка од Косово се здобила со тешки телесни повреди во сообраќајна несреќа што се случила вчера на булеварот „Видое Смилевски Бато“...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Милчин до Милошоски: Немам намера да го урнам Заев, твојата партија треба да се исчисти од криминалци

CENTAR MKD
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски преку социјалните мрежи упати критика кон Христијан Микцкоски за кого вели дека премногу тактизирал и недоволно ја напаѓал владата. Според...
Македонија ТОП ВЕСТИ

ОЈО: Мерки на претпазливост за осомничениот од МВР

CENTAR MKD
Основното јавно обвинителство Скопје, соопшти дека постапува по кривичната пријава против едно лице поднесена од Министерството за внатрешни работи. „Осомничениот се товари дека ја злоупотребил...
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Новиот Клинички центар е историска инвестиција

CENTAR MKD
„Доколку навистина се грижеа за потребите на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ досега за време на нивното владеење ќе го изградеа Клиничкиот центар. Но наместо тоа, ВМРО-ДПМНЕ преку...