19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Началникот на Генералштабот, генерал Васко Ѓурчиновски во Косово имаше помала сообраќајка несреќа со автомобилот во кој се превезувал, по што настанал и пожар
Home » Македонија » Page 2174

Category : Македонија

МакедонијаТОП ВЕСТИ

Ова се новите возила на македонската полиција (Фото)

CENTAR MKD
Македонската полиција денеска доби квалитетна опрема со која ги зголеми своите капацитети, а со тоа и безбедноста на границите на Република Македонија, рече министерот Оливер...
Македонија

Голема полициска акција во Македонија: Претреси во домовите на А.А. и Е.А.

CENTAR MKD
Во текот на вчерашниот ден (12.12.) полициски службеници од Полициската станица Кичево во содејство со припадници од криминалистичката полиција од Охрид и од Единицата за...
Македонија

Еве какво ќе биде времето наредниве денови – синоптичарите излегоа со нова прогноза

CENTAR MKD
Под влијание на јужно струење во наредните денови температурите ќе бидат релативно високи. Утре ќе преовладува облачно време, а по котлините ќе биде магливо. Во...
Македонија

Владата со потег кој не бил направен никогаш досега – Задолжени се сите министри да направат извештај за сите службени патувања за последните шест месеци!

CENTAR MKD
Во согласност со начелото на владата за транспарентно и отчетно трошење на државните средства на денешната седница се донесе одлука со која се задолжија министрите,...
Македонија

Раздвижено во белиот дворец на ВМРО ДПМНЕ – еве кој му беше на гости на Никола Груевски пред неговото заминување од функцијата

CENTAR MKD
Над 150 луѓе од ВМРО-ДПМНЕ се предмет на судска, полициска и политичка хајка зад која се кријат политички мотиви, рекол претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски,...
Македонија

Поради сообраќајка во прекин сообраќајот на патот Кочани-Штип

CENTAR MKD
Поради сообраќајка во прекин сообраќајот на патот Кочани-Штип Во прекин е сообраќајот на магистралниот пат Кочани-Штип, кај село Облешево, поради случена сообраќајна незгода. Сообраќајот е...
Македонија

Наредниве денови облачно време, а еве од кога да очекувате снег

CENTAR MKD
Под влијание на јужно струење во наредните денови температурите ќе бидат релативно високи. Утре ќе преовладува облачно време, а по котлините ќе биде магливо. Во...
Македонија

Василевски останува во „Шутка“, а Димовски во домашен притвор – судот им ги одби жалбите

CENTAR MKD
Пратениците во Собранието, Сашо Василевски и Љупчо Димовски остануваат во притвор, односно во куќен притвор откако Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска им...
Македонија

Карпош ќе добие „Новогодишен лик“

root_u0sbii7v
Во пресрет на новогодишните празници, Градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев изјави дека оваа година општината ќе има домаќински пристап во празничното красење. Тој нагласи...
Македонија

Заев-Весели: Македонија и Косово се стремат кон заедничка иднина во ЕУ и НАТО

root_u0sbii7v
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, како дел од агендата на официјалната посета на македонската владина делегација на Република Косово, оствари средба со...
Македонија

AХВ: Од Македонија повлечен производот за доенчиња од „Лакталис“

root_u0sbii7v
Од македонскиот пазар превентивно е повлечен производот детска храна за доeнчиња – Целија Експерт 2, со сериски број 17Ц0012838 од компанијата увозник на производите од...
Македонија

Нимиц: Не постои магичен предлог, но спорот може да се реши следната година

root_u0sbii7v
Прашањето за името може и треба да биде решено следната година, изјави медијаторот, Метју Нимиц по двочасовен разговор со претставниците на Скопје и Атина, пишуваат...
Македонија

Одбиени жалбите на Сашо Василевски и Љупчо Димовски – првиот останува во притвор, вториот во домашен притвор

root_u0sbii7v
Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 одлучи да ги одбие жалбите на пратениците Љупчо Димовски и Сашо Василевски за отфрлање на мерката притвор, односно...
Македонија

Заев: Не сме стигнале до таму да разговараме за нови имиња со Грција

root_u0sbii7v
Немаме стигнато до таму да разговараме за некои нови имиња со Грција, изјави на новинарско прашање премиерот Зоран Заев, кој се наоѓа во дводневна посета...
Македонија

Вооружени крадци ги затвориле вработените во тоалет и го ограбиле казиното

root_u0sbii7v
Двајца маскирани крадци вооружени со пиштоли изутринава околу 6.15 часот го ограбиле казиното на улицата Маршал Тито во Виница. Според полицијата, тие со закана со...
Македонија

Малолетници ограбиле црква во Крива Паланка

root_u0sbii7v
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Крива Паланка поднесе кривична пријава против А.М. (19) од Крива Паланка поради „тешка кражба“. Тој на 4 декември околу 12.30...
Македонија

Во Македонија се одвивал вистински хорор: Мајка ја присилувала малолетната ќерка да спие со нејзиниот љубовник

root_u0sbii7v
Полициската станица Дебар поднесе кривична пријава против Б.Б. (60) поради „полов напад врз дете кое не наполнило 14 години“. Во кривичната пријава е опфатена и...