Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Трагедија: Познат идентитетот на мажот, кој беше најден мртов со прострелна рана во…

На 26.01.2020 околу 08.00 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека во семејниот дом на ул.„Стојан Сандески“ во Кичево, С.А.(50) од Кичево бил пронајден починат, со прострелна рана во пределот на градите. Увид на местото…

Царовска: Влада посветено работи и има цврста определба на сочувувањето на сеќавањата и…

Фејсбук статус на Мила Царовска: Денес одбележуваме 75 години од ослободувањето на најголемиот нацистички концентрационен логор Аушвиц во кој што животот го загубија над 1 милион луѓе, најголемиот број од нив Евреи. Одбележувањето на…

Прегазен пешак во Скопје итно во болница

Во 10.40 часот на улица „1“ во Волково, скопско, патничко возило „шкода фелиција“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Љ.С.(26) од Волково, удрило во пешак Р.Р.(87) од Кучково. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил…

А1он: Мизрахи со измислени деманти врши притисок врз порталот и ги навредува новинарите

-Министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи испрати демант со кој во стилот на Никола Груевски се обидува да ги замолчи новинарите и „А1он“. Демантот се однесува на текстот со наслов “Мизрахи ја назначи советничката на…

Калевска-Ванчева: Законот за Јавно обвинителство обезбедува ефикасна борба против…

Прес-конференција, Снежана Калевска-Ванчева, пратеничка на СДСМ - интегрален текст Во наредниот период до распуштањето на Собранието нас пратениците не чекаат сериозни и важни одлуки. Од нашите одлуки зависи иднината на…

(Видео) Шахпаска: Оперативниот план за вработување со буџет од 1,45 милијарди денари…

СДСМ посветено и континуирано работи на намалување на невработеноста и отворање нови работни места. Еден од клучните механизми за остварување на таа цел е Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на…

МНР: Нема заразени македонски државјани од коронавирус во Кина

Македонското дипломатско конзуларно претставништво во Кина, информира дека досега не е пријавен ниту еден случај на македонски државјанин заболен со коронавирусот. Како што пренесуваат од Министерството за надворешни работи нема ниту…

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа постапка. Но, без разлика каква пресуда ќе биде донесена, дејствијата за кои Јанева е на обвинителната клупа предизвикаа огромна…

(Видео) Спасовски во МАНУ: Oбврска е да се бориме против антисемитизмот и негирањето на…

Во Македонската академија на науките и уметностите се одржа комеморативната академија за холокаустот на која присуствуваше премиерот Оливер Спасовски заедно со владина делегација. Премиерот во своето обраќање истакна дека холокаустот е…

Се прават притисоци врз пратеници за да не се изгласа законот за Јавно Обвинителство

Петнаесетина дена пред распуштање на Собранието, се засилуваат и притисоците овој пратенички состав да не го излгаса Законот за јавно обвинителство, дознава Локално. Според неофицијални извори на Локално, независната осумка подлежи под…

Сведочење на другар на Пино: Тој беше многу мек со жените, а Ангела му се допаѓаше

На денешното судско рочиште за убиството на Пино Секондо се сослушуваа тројца сведоци, кои одговараа на прашањата на обвинителката Лидија Раичевиќ. Другарката на второобвинетата Ангела Ѓорѓиевска, Фросина Петковска, сведочеше дека…

Заев: На денешен ден се сеќаваме на жртвите од Холокауст, на загубените животи, растурени…

Фејсбук статус на претседателот на СДСМ, Зоран Заев: На денешен ден се сеќаваме на жртвите од Холокауст, на загубените животи, растурени семејства и горчливи искуства. Да не заборавиме каде можат да нѐ одведат предрасудите и омразата и…

Катица Јанева до Лиле Стефанова среде судница: „Гомнарке и ороспијо една“

„Гомнарке и ороспијо една“, и рекла Катица Јанева на својата поранешната колешка од СЈО Лиле Стефанова. Катица Јанева откако била опомената од судивката да не дофрлува, продолжила со вулгарните зборови и била отстранета.

Јовановиќ: ВМРО-ДПМНЕ е пуштен “од врата до врата”, граѓаните ги бркаат, не…

Фејсбук статус на аналитичарот и колумнист Ненад Јовановиќ: Јанушев: Заев за пусти пари го предаде својот народ. Имам информација од терен дека тој ист народ, за кој Јанушев вели дека "Заев за пари го продаде/предаде народот", не им…

Времето драстично се менува – Meteocentar со нова најава

Денеска времето ќе биде претежно облачно и магливо со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Во попладневни часови врнежите постепено ќе престануваат кога ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе…

Стефанова: Камчев ми даде писмо додека беше во притвор

Обвинителката Лиле Стефанова во своето сведочење за предметот „Рекет“ откри дека бизнисменот Орце Камчев додека бил во притвор и дал писмо. „Ми даде лист на кој стоеше логото на Систина. Еден дел беше напишан на кирилица, додека пак друг…

Стефанова: Јанева се закануваше дека ќе ми пушти новинари дома, ми забрани да давам изјави

На денешното рочиште на случајот „Рекет“ сведочеше поранешата обвинителка од СЈО Лиле Стефанова, воедно и поранешна колешка на Катица Јанева која е осомничена. Стефанова рекла дека Катица и се заканувала, пренесува „Слободен Печат“. -…

Меркел: За почетокот на преговорите со Скопје и Тирана во март

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ќе го поттикне почетокот на преговорите за пристапување на Северна Македонија и Албанија во ЕУ на самитот во Минхен во март. „Пред сè, сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на…

Крвава драма во Скопје: Малолетник ги прободел таткото и сестрата

На 26.01.2020 во 20.33 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„391“ во Скопје, по претходна расправија, 15-годишен малолетник бил физички нападнат со дрвен предмет од неговиот татко С.Т.(50) од Скопје, по што настанала физичка…

Петров за Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот: Да не заборивме каде може да нè…

Обраќање на потпретседателот на СДСМ, Коста Петров за Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот: „На Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаусот се сеќаваме на сите мажи, жени и деца кои беа злоупотребени, измачувани или убиени за…