Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Локално

Честитки од градоначалникот Мицевски за пензионерките по повод 8-ми Март

По повод претстојниот празник 8-ми Март, меѓународниот ден на жената, градоначалникот на општина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски ги посети пензионерките, и им го честиташе претстојниот празник со честитка за добро здравје, среќа и долг…

Без вода повеќе населби во општина „Ѓорче Петров“

Без вода од 8 часот утрово ќе останат корисниците од населбите „Даме Груев“, Волково, Ново Село и Стопански Двор. Како што соопштија од ЈП Водовод и канализација – Скопје, прекинот е поради уличен дефект Ф-400 мм. на улица „Лука Геров“,…

Проверете дали утре ќе имате струја: Неколку скопски општини ќе останат без електрична…

Од ЕВН Македонија АД, добиено е известување дека на ден 07.03.2019 година (четврток) без електрична енергија ќе останат: – во период од 09.00 до 10.00 часот корисниците од цела општина Зелениково ( селата Ново Село, Пакошево, Гумалево,…

Крводарителска акција во организација на Општина Центар

Општина Центар во соработка со општинската организација на Црвениот крст на Град Скопје и Институт за трансфузиологија за утре организира крводарителска акција. Во крводарителската акција ќе се вклучат вработените на Општина Центар и…

Без струја делови на Карпош и Ѓорче Петров

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека се планирани одредени технички зафати во дистрибутивната електромрежа и без електрична енергија ќе останат делови на Карпош и Ѓорче Петров. Во периодот од 14:30 до 15:30 часот без струја ќе бидат…

Нова подвижна библиотека „Библиобус“

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ со финансиска поддршка од Град Скопје изминатиот период набави нова подвижна библиотека „Библиобус“. Подвижната библиотека е адаптирано возило опремено со книги наменети за ученици и има за цел…

Утре без струја делови на Гази Баба и Кисела Вода

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека утре се планирани технички зафати во дистрибутивната електро-мрежа во Град Скопје и без електрична енергија ќе останат: Во периодот од 09:00 до 12:00 часот корисниците од ул. Боривое Милошевски,…

(фото) Градоначалник за пример: Градоначалникот Велковски рамо до рамо со пожарникарите го…

Убав гест и потег за пример, поздравен од граѓаните ширум Македонија, откако на социјалните мрежи се појавија фотографии и информации дека градоначалникот на Општина Лозово, Ацо Велковски лично се вклучил во гаснењето на денешниот пожар во…

Утре, без вода жителите од потегот од фонтаната во паркот до Владата

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради дефект на затворач на водоводната мрежа со пречник 80 мм на крстосницата од улиците Аминта Трети и Јордан Хаџиконстантинов Џинот, утре, во периодот од 10 часот до завршување на…

Утре без струја делови на Кисела Вода, КАрпош и Центар

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека утре се планирани одредени технички зафати во дистрибутивната електро-мрежа и без електрична енергија ќе останат: Во периодот од 09:00 до 12:00 часот корисниците од дел од улиците „Михаили…

Шилегов: По реакциите во јавноста, ќе има корекции на зелениот покрив на ГТЦ

Зелениот покрив на ГТЦ е исполнување на ветеното на Скопје и граѓаните, а со него се добива една нова, урбана и зелена површина за граѓаните, рече градоначалникот Петре Шилегов. „Спроведените истражувања покажаа дека покривот на ГТЦ е 10…

Со помош од Шведска ќе се подобруваат условите во битолската болница

Делегација од Шведска, предводена од професорот на Кралскиот институт за технологија во Стокхолм Нелсон Сомерфелд, ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката, Наташа Петровска, соопшти Општината. Професорот Сомерфелд…

Град Скопје: По десет години се чистат каналите и езерцата во градскиот парк

Екипите на Град Скопје и на јавните претпријатија „Улици и патишта“ и „Паркови и зеленило“ спроведуваат акција за комплетно чистење на каналите и на езерцата во првиот и во вториот дел од Градскиот парк. Од Град Скопје велат дека езерцата…

„Зоо Скопје“ бара графитчии, уметници и креативци за разубавување на Зоолошката градина

„Зоо Скопје“ почнува со кампања за разубавување на зоолошката, како и збогатување на реквизитите за животните. Кампањата ќе трае до 30 март, а секој кој ќе придонесе за новиот имиџ на Зоолошка ќе добие табличка со своето име на ѕидот на…

Петровска: Граѓаните имаат право на информации за депонијата во Свети Николе

Граѓаните имаат право на целосни информации што ќе значи санитарната депонија во Свети Николе, изјави државниот секретар за животна средина и просторно планирање Ана Петровска, која присуствуваше на 26. Вонредна седница на Советот на…

В понеделник без автомобили во Гостивар

В понеделник во Гостивар ќе се одржи активноста Ден без автомобили со цел подигање на свеста на граѓаните за намалување на загадувањето на воздухот. Оваа активност е на иницијатива на градоначалникот Арбен Таравари, а го организира…

Поставени 17 прочистувачи за воздух во детски градинки во општина Центар

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, и градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, ја посетија детската градинка „Кочо Рацин“, каде што се инсталирани прочистувачи на воздухот. Истите се…

Карпош доби мобилна апликација за граѓанско учество во локалните политики

На платото во ТЦ „Лептокарија“ се одржа настанот наменет за промовирање на мобилната апликација за Општина Карпош. Станува збор за првата мобилна апликација за учество на граѓаните во локалните политики, пријавување проблеми, давање…

Oхрид нема да плаќа за концерти во екот на сезоната, откако минатата година даде 93 илјади…

Општина Охрид на наредната седница ќе треба да се произнесе за предлогот градот во иднинa финансиски да не ги поддржува концертите што ќе се одржуваат од 15 јуни до 15 август. Ваквиот предлог доаѓа откако изминативе години неколку продукции…

Заев: Државата се грижи за Охридското Езеро, следува комплетна санација на колекторскиот…

На трибината посветена на економските политики и перспективи „Силна економија – шанса за сите“, која се одржа во Охрид, премиерот Заев зборуваше за плановите и проектите од интерес на Охриѓани, на кои засилено се работи и се во фокусот за…