Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Локално

Паркирајте бесплатно за празниците – ПОЦ чести гратис паркинг

ЈП Паркинзи на Општина Центар ги информираше граѓаните дека по повод претстојните Велигденски празници од 26.04. (петок) до 29.04.2019 година (понеделник) паркиралиштата со кои стопанисува ЈП ПОЦ ќе бидат бесплатни за сите граѓани.…

Терестрично прскање против комарци во Скопје

Градот Скопје ги известува граѓаните дека терестричната дезинсекција (прва фаза) на подрачјето на Град Скопје против ларви од комарци, ќе се изврши утре, 25.04.2019 година (четврток), во периодот од 8 до 17 часот. Доколку временските…

Дежурни билетарници на ЈСП за велигденските празници и за 1 мај

Во пресрет на претстојните велигденски и првомајски празници ЈСП информира дека ќе има три дежурни билетарници на ЈСП Скопје. Во петок (26.04.2019 година), недела (28.04.2014 година), понеделник (29.04.2014 година) и во среда (01.04.2014…

Без струја делови на Центар, Карпош, Студеничани и Ѓорче Петров

Од „ЕВН Македонија“ известуваат дека се планирани следните технички зафати во дистрибутивната електромрежа во град Скопје: – во периодот од 9 до 10 часот корисниците од булеварот Партизански одреди, зграда бр. 80, влез 2 во општина Карпош;…

Акција за чистење диви депонии во Скопје

ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје, утре, 24 април, со почеток во 10 часот, ќе почне масовна акција за чистење диви депонии. Акцијата ќе се одвива истовремено во сите скопски општини, во неа ќе учествува администрацијата на претпријатието и…

Водовод извршиле редок тип на интервенција: Саниравме дефект без да ги поместиме пругите

Јавното претпријатие Водовод и канализација – Скопје испрати фотографии од успешната интервенција за санирање на дефект. Оттаму велат дека се работи за многу редок тип на интервенција, па без да се поместат железничките пруги саниран бил…

Без вода корисниците на булевар Босна и Херцеговина

Од ЈП „Водовод и канализација“ e добиено известување дека поради реконструкција на водоводна мрежа од ф – 300 мм на ул. Бутелска б.б (пред пумпена-станица Бутел), во периодот од 9 часот па до завршување на работите без вода ќе останат…

Без струја делови на Ѓорче Петров

Од ЕВН Македонија информираат дека деновиве без електрична енергија ќе останат делови на Ѓорче Петров, Илинден, Сарај и Карпош. Денеска во периодот од 12 до 14 часот корисниците од ул. Алпи бр.5 (општина Ѓорче Петров). На 22.04.2019…

Град Скопје: Во тек е субвенционирањето за чистење на оџаците

Градот Скопје ги потсетува граѓаните дека е во тек субвенционирањето за чистење на оџаците на нивните објекти и дека може да надоместат дел од трошоците направени за негово чистење. На јавниот повик на Градот Скопје, кој важи од 1 јануари и…

Се’ уште трае субвенционирањето за набавка на интвертер клими од Град Скопје

Градот Скопје ги потсетува граѓаните дека е во тек субвенционирањето за набавка на инвертер клими и дека може да надоместат дел од трошоците направени при набавка на инвертерите. На јавниот повик за субвенционирање на граѓаните за набавка…

Утре без струја делови на Центар и Карпош

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека утре се планирани технички зафати во дистрибутивната електромрежа во Град Скопје, поради што без електрична енергија ќе останат: Во периодот од 8:30 до 11:00 часот корисниците на дел од ул.Наум…

Во Кисела Вода и Расадник утре и задутре ќе се собира кабаст отпад

Општина Кисела Вода и ЈП „Комунална хигиена“ утре и задутре ќе собираат кабаст отпад и електронска опрема во урбаните заедници Кисела Вода и Расадник. Од Општината јавија дека локалната самоуправа во овие урбани заедници ќе спроведе…

Без струја делови на Илинден, Арачиново, Гази Баба, Студеничани и Центар

Од ЕВН Македонија информираат дека поради закажани технички зафати без електрична енергија ќе останат делови на Општина Илинден, Арачиново, Гази Баба, Студеничани и Центар. Без струја од 8:30 до 15 часот ќе бидат Нептун, ЈЦС Шпед и…

Грант од 50 000 евра за игралиште за деца со посебни потреби во Влае

Општина Карпош доби грант од 50 000 евра за изградба на инклузивно детско игралиште. Игралиштето за деца со посебни потреби ќе биде лоцирано до плоштадот Делфина (до постоечкото детско игралиште), во урбаната заедница Влае 2. Изведбата на…

Без вода делови на Центар

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради изведба на водоводен приклучок од ф-100 мм на ул. Христо Смирненски бр. 58, прекинато водоснабдување ќе имаат дел од корисниците од истата улица од 9 часот до санирање (општина Центар).…

Германскиот амбасадор го посети Демир Хисар

Денес, во посета на Општина Демир Хисар беше заменик Амбасадорот на Сојузна Република Германија, Ото Граф. Со топол пречек и срдечно добредојде градоначалникот Стојановски го пречека пред општинската зграда, кадешто во неговиот работен…

Во Градскиот парк ново катче во кое децата ќе се соживеат со природата

Градоначалникот Шилегов денеска оствари средба со групата на волонтери од Бон, Германија, кои изминатиов период работеа на креирање ново катче и инсталација во првиот дел од Градскиот парк. Како што информираат градските власти, новото…

Без струја делови на Центар, Кисела Вода и Аеродром

Од „ЕВН Македонија“ АД е добиено известување дека, заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре без електрична енергија ќе останат: Од 16:00 до 17:00 часот корисниците од дел од поранешната зграда на Метропол на…

Ноќевање и доручек за двајца веднаш до езеро за 1600 денари – Преспа го враќа сјајот

Се враќа сјајот на Преспанското Езеро со атрактивни понуди на угостителските и сместувачки објекти. Новиот сместувачки комплекс и ресторан на Преспанското Езеро во Претор, Relax Beach нуди специјална цена од 1600 денари за ноќевање и…

„Прљаво казалиште“ и „Нокаут“ на роденденската забава во Аеродром

Општина Аеродром денеска слави 14 години од своето основање. По тој повод градоначалникот Златко Марин ја најави роденденската прослава што ќе се одржи в недела во паркот „Авион“, на која ќе настапат групите „Прљаво казалиште“ и „Нокаут“.…