Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+КултураВо тренд...

Министерката за култура Бисера Костадиновска го посети музејот под отворено небо „Неолитско село“ на локалитетот Тумба Маџари во Скопје

Министерката за култура Бисера Костадиновска ја посети музејот под отворено небо „Неолитско село“ на локалитетот Тумба Маџари во Скопје, на Светскиот ден на спомениците и локалитетите – 18-ти Април. Во присуство на многу млади, таа ја сподели потребата од вклучување на младите во процесот на заштита на културното наследство, како и од кревање свест за значењето на светски значајните локалитети во земјава, кои одржувани и заштитени имаат обврска да ги предадеме на идните генерации.

Стручните лица го промовираа георадарот, нова технолошка можност што се користи во археолошките истражувања. Новите методи, кои ги спојуваат археологијата, геофизиката и науката за почвата, се застапени и во програмата на Археолошкиот музеј на Северна Македонија. Годинешната тема за одбележување на овој ден во светски рамки е “Промените на културното наследство”, со дискусии за климатските промени.

Министерката Костадиновска истакна дека културното наследство е неразделен дел од нашата иднина и дека е наша обврска да го заштитиме и предадеме на идните генерации. Во тој контекст, таа ги привлече вниманието на младите на значењето на заштитата на културното наследство, и на тоа колку важно е да се вклучат во процесот на заштита.

Во време кога климатските промени стануваат главен предизвик за светското наследство, овој ден е прилика за дискусија и подигнување свест за важноста на заштитата на културното наследство и неговата одржливост.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе