Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Анѓушев: Владата дава поддршка за развој на компаниите во цела Македонија

Седумдесетина компании од Куманово и кумановската околина присуствуваа на денешната трибина, која се одржа во Занаетчискиот дом, а на која беа презентирани мерките од Планот за економски раст. Заменик претседателот на Владата задолжен за…

Фото: НБРМ ја пушти во оптек новата 100 денарка – еве како изгледа оваа кована…

Народната банка на Република Македонија ја известува јавноста дека е издадена и пуштена во оптек кованата пара за колекционерски цели „Бик“ од серијата „Хороскопски знаци“ („Службен весник на Република Македонија“ бр. 26/18). Кованата…

Германците итно бараат работници: Веднаш ќе вработиме 100.000 луѓе

Бројот на непополнети работни места во Германија достигна рекордна вредност од речиси 1,2 милиони во последниот квартал на минатата година. Институтот за истражување на пазарот на труд (IAB) во Нирнберг наведува дека најголема…

МЗШВ: Финални подготовки за тендерот за наводнување на јужната долина на Вардар

Подготовките за објавување на тендерската документација за изведба на градежните работи на системот за наводнување во Јужната вардарска долина во делот на Валандово беа тема на разговор на средбата што ја остварија министерот за…

Се забранува увоз на автомобили постари од 10 години: Ќе скокнат ли цените на старите…

Албанската влада најави забрана за увоз на автомобили постари од десет години. Министерот за туризам и животна средина, Бленди Клоси изјави дека Албанија ќе забрани увоз на автомобили кои се произведени пред 2009 година. Тој објасни…

Прекрасна вест за невработените: По 4 илјади евра за секое ново работно место

Министрите на денешната седница донесоа одлука за формирање Управен одбор на проектот „Самовработување со кредитирање“ и проектот „Кредитирање правни субјекти, односно микро и мали претпријатија за отворање нови работни места“. Станува…

Трамп се закани со данок од 25 проценти за европските автомобили

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ја обвини Европската Унија дека го прави „практично невозможно“ американското тргување со нејзините земји членки, при што истакна дека евентуално воведување царини за европски автомобили би можело да…

Кока кола го претстави својот прв алкохолен пијалок

Кока-кола планира да произведе алкохолен пијалок за прв пат во 125-годишната историја на компанијата, објави Би-Би-Си. Производот – Чу хи е помеѓу 3% и 8% алкохол по волумен. Високиот извршен директор на Кока-Кола во Јапонија изјави…

Германија бара работници, се нудат високи плати: Ова се отворените работни позиции

Бројот на слободни работни места во Германија достигна рекордни 1,2 милион во последниот квартал од минатата година, соопшти Иинститутот за истражување на пазарот на труд (ИАБ). „На крајот на 2017 година во Германија имало 1,18 милиона…

Владата со нови супер мерки: Ова е можеби најдобрата вест што ќе ја прочитате денес

Буџет од 2.500.000 денари имаат на располагање деловните субјекти од преработувачката индустрија за зголемување на нивната конкурентност, во рамки на Програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2018 година на Министерството…

Доаѓа ли ИКЕА во Македонија?

Во земјите од југоисточна Европа присутноста на компанијата ИКЕА е многу важна, бидејќи кога еден трговски бренд доаѓа во регионот, се подобруваат шансите истиот да дојде и во соседните земји. „Засега не постои план ИКЕА да биде отворена…

Еве колку пари му се потребни на Балканец за да биде среќен

Парите не можат да купат љубов, но можат среќа - барем до некаде. Меѓутоа, новото истражување покажува дека постојат ограничувања за тоа колку добробит може да донесе благосостојбата на поединци. Колку пари ви се потребни за да бидете…

Тевдовски: Повратот на ДДВ зголемен за 56 отсто во првите два месеца од годинава

Повратот на ДДВ во првите два месеца од годинава е за дури 56% повисок од истиот период од 2017 година, односно за двата месеца се вратени 1,4 милијарди денари повеќе во стопанството, изјави денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски,…

НБРМ: Банките се стабилни и отпорни на шокови

Ризиците во банкарскиот систем се минимални. Краткотрајната нестабилност која беше предизвикана од домашните политички превирања во април и мај 2016 година е целосно надмината, ова било заклучено на петтата седница на Комитетот за…

Лоши вести за возачите: Поскапуваат бензините и нафтата

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска на полноќ цената на еуросупер БС-95 нема да се промени, цената на еуросупер БС-98 се зголемува за половина, а цената на дизелот за еден денар. Со тоа…

Нова цена на бензините

Во понеделник, Регулаторната комисија за енергетика треба да ја направи новата корекција на малопродажните цени на нафтените деривати. Имајќи ги предвид движењата на цената на суровата нафта, некои поголеми промени не треба да се…

Горивата со нови цени

Во понеделник, Регулаторната комисија за енергетика треба да ја направи новата корекција на малопродажните цени на нафтените деривати. Имајќи ги предвид движењата на цената на суровата нафта, некои поголеми промени не треба да се…

Уште 15 дена до крајниот рок за поднесување на Годишна даночна пријава

На две седмици пред истекот на рокот само 130.850 граѓани поднеле Годишна даночна пријава до Управата за јавни приходи. Имајќи во предвид дека се очекува уште 270.000 граѓани да ги пријават своите приходи во управата, а со цел намалување…

„Еуроникел“ ќе ги исплати сите побарувања на транспортерите на „Фени индустри“

„Еуроникел“, претставништвото на „Гсол“, ќе им ги исплати сите средства на транспортерите на „Фени индустри“. Вкупните побарувања на транспортерите во вредност од 3,1 милиони евра се побарувања од „Нова логистик“, фирма за која е сè…

Живот во Македонија: Литар нафта за 30 денари

50 проценти пониска цена на нафтата за оние на кои им е најпотребна. По долги години се враќа зелената нафта во Македонија. Програмата За Живот во Македонија полека, но сигурно почнува да биде опиплива и за обичниот народ.…