Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Бизнис » Page 301

Category : Бизнис

БизнисТОП ВЕСТИ

Анѓушев: Владата силно ќе ги поддржи микро, малите и средните претпријатија

CENTAR MKD
Владата силно ќе ги поддржи микро, малите и средните претпријатија, изјави заменик-претседателот на Владата, Кочо Анѓушев, кој присуствуваше на свеченото отворање на новите простории на...
Бизнис

Отворена предистражна постапка за затајување данок при увоз на гориво

CENTAR MKD
Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет по допрен глас во врска со злоупотреба и затајување данок при увоз на дизел...
Бизнис

Двајца Македонци на листата на „Форбс“ на најдобри претприемачи под 30 години

CENTAR MKD
Жарко Димитриоски (28), основач на маркетинг-агенцијата „Еден на еден“, и Нина Ангеловска (29) – основач на „Групер.мк“, се најдоа на европската листа на „Форбс“ на...
Бизнис

Народната банка го презентираше новиот канал за прекугранични плаќања во евра

CENTAR MKD
Во Народната банка на Република Македонија во изминатите два дена беше одржана презентација за новиот канал на прекугранични плаќања во евра пред претставници на околу...
Бизнис

Економски експерт со храбра изјава во Давос: По 20 години, „Фејсбук“ нема да постои

CENTAR MKD
Професорот по економија на престижниот универзитет МИТ, Дејвид Аутор, на Светскиот економски форум во Давос го претстави своето видување според кое денешните технолошки компании, како...
Бизнис

Мета: Балканот има потреба од енергетски пазар

CENTAR MKD
Албанскиот претседател, Илир Мета, во својот поздравен говор на регионалната економска конференција „Иднината на Балканот“, која се одржува во Тирана, изјави дека Балканот има потреба...
Бизнис

Македонија ќе ја продлабочува соработката со царинската служба на Јапонија

CENTAR MKD
Продлабочувањето на соработката помеѓу царинските служби на Македонија и Јапонија било во фокусот на средбата што ја оствариле директорот на Царинската управа, Ѓоко Танасоски, и...
Бизнис

Оваа година ќе се потрошат 270 милиони евра за изградба и реконструкција на патиштата

CENTAR MKD
Годишната програма за изградба, реконструкција, рехабилитација и одржување на државните патишта за 2018 година на Јавно претпријатие за државни патишта, беше усвоена на последната владина...
БизнисТОП ВЕСТИ

Државата денеска планира да се задолжи 24 милиони евра за да врати стари долгови

CENTAR MKD
Министерството за финансии денеска планира да се задолжи за приближно 24 милиони евра на домашниот пазар. Станува збор за 15-годишна обврзница и едногодишни државни записи....
Бизнис

Бројот на милијардери во 2017 година највисок во историјата на човештвото

CENTAR MKD
Оксфам, односно меѓународната конфедерација на хуманитарни организации кои се борат против глобалната сиромаштија, објави нови податоци за распределбата на светското богатство. Како што се наведува...
Бизнис

Компанијата „Ауди“ лани заштедила 110 милиони евра благодарение на сугестии од работниците

CENTAR MKD
Германската компанија „Ауди“ минатата година заштедила 110 милиони евра благодарение на сугестиите и советите од работниците во фабриките во Инголштат и Некарсулм. Веќе 50 години...
Бизнис

Средба на владини претставници со откупувачи на јагнешко месо

CENTAR MKD
Во Владата се одржа неформална средба помеѓу посебната советничка за земјоделство, шумарство и водостопанство на премиерот Ленче Николовска, директотот на Државниот земјоделски инспекторат, Јане Станкоски,...
БизнисТОП ВЕСТИ

„Балкан Петролеум“ не може да го преземе „Макпетрол“, објави Комисијата за хартии од вредност

CENTAR MKD
Офшор-фирмата „Балкан Петролеум Холдинг Лимитед“ регистрирана во Лондон, а основана од друга фирма од Кипар, и официјално нема да добие дозвола за понуда за преземање...
Бизнис

Чувајте фискални државата ќе враќа ДДВ: По околу 30.000 денари за секое семејство

CENTAR MKD
Луѓето имаат потреба од поголеми приходи и помали давачки, наспроти 10-годишното осиромашување. Еден од начините како да се вратат парите кон граѓаните е преку враќање...