25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Бизнис » Page 173

Category : Бизнис

Бизнис

Vip е првата компанија во Македонија која воведе еФактура со дигитален електронски потпис

CENTAR MKD
– Телекомуникациската компанија Vip успешно воведеелектронска фактура со дигитален потпис, уште еден проект со кој ја засилува дигиталната трансформација во општеството. Имплементацијата на проектот е...
БизнисВо тренд...

Граѓаните може да здивнат: СДСМ објави супер вест, од сега репресивните казни драстично намалени

CENTAR MKD
– Ставаме крај на драконската казнена политика, воведуваме превенција наместо репресија, а казните се намалуваат и до 75 отсто. Со новиот Закон за прекршоци, казните...
Бизнис

Трамп: Вашингтон ќе го прекине бесцаринскиот статус на Индија и на Турција

CENTAR MKD
САД ќе го прекинат бесцаринскиот статус на Индија откако земјата не успеа да им обезбеди пристап на САД до своите пазари, изјави американскиот претседател, Доналд...
БизнисВо тренд...

„Еуромакс“ и македонскиот рударски потенцијал презентирани на најголемата светска рударска конференција

CENTAR MKD
„Еуромакс ресоурсес“ (Еуромакс) викендов го презентираше проектот Иловица – Штука, како и рудниот потенцијал на државата, пред најголемите меѓународни инвеститори во рударството и рударски компании...
БизнисВо тренд...

Нов закон во Северна Македонија: Државата ќе враќа ДДВ – по околу 30 илјади денари

CENTAR MKD
Од 1 јули за секоја фискална сметка 15% повраток на ДДВ за секој граѓанин. Од 1 јули власта го стартува концептот повраток на ДДВ, односно...
БизнисВо тренд...

Алкалоид доби финансиска помош од државата за нови инвестиции

CENTAR MKD
“Алкалоид“ АД Скопје за првпат доби финансиска помош од државата. Премиерот Заев истакна дека е потпишано договор со оваа компанија за финансиска поддршка за нов...
Бизнис

Северна Македонија прва членка што спроведе конкурентен јавен тендер за избор на универзален снабдувач со електрична енергија

CENTAR MKD
ЕКОНОМИЈАСеверна Македонија прва членка што спроведе конкурентен јавен тендер за избор на универзален снабдувач со електрична енергијаОбјавено пред 2 часа – 1 март, 2019Од Макфакс...
СубвенцииБизнис

Град Скопје дели субвенции за инвертер клими: Повикот е објавен, а ова е тоа што треба да го знаете

CENTAR MKD
Град Скопје, како една од мерките против загадувањето на воздухот, денеска го објави јавниот повик за субвенционирање на граѓаните за купување инвертери и други современи...
БизнисАнализаВо тренд...

Насмевката на лицето на Кочо Анѓушев кажува се’ – Македонија се движи во вистинска насока

CENTAR MKD
Анѓушев не го криеше задоволството од историскиот успех на Северна Македонија кога ги соопшти бројките од странските директни инвестиции во Македонија кои рушат рекорди во...
Бизнис

Компаниите очекуваат новиот Закон за јавни набавки да им ги надмине досегашните потешкотии

CENTAR MKD
Проектот на УСАИД „Партнерство за подобра бизнис=регулатива“ денеска одржа инфо-сесија на тема: „Можности за доуредување на новиот Закон за јавни набавки и прашања од интерес...
БизнисТОП ВЕСТИ

Владата на премиерот Зоран Заев руши рекорди во инвестиции: Во 2018-та почнал историски економски бум со рекордни инвестиции во вредност од 624 милиони евра

CENTAR MKD
Заменикот на претседателот на Владата за економски прашања, Кочо Анѓушев и директорот на ДТИРЗ, Александар Младеновски на прес-конференција во Владата, соопштија дека во 2018 година,...
БизнисТОП ВЕСТИ

Промоција на новата наградна игра за 2019 година на програмата за лојалност Верна, „Со Верна полни и секогаш добиј“

CENTAR MKD
Макпетрол, како веќе докажана општеството одговорна компанија која е ориентирана пред се кон потрошувачите, и во 2019 година, четврта година по ред продолжува да ги...
БизнисАнализаТОП ВЕСТИ

На Северна Македонија ѝ тргна: Мега-инвестиции ќе ја “затрупаат” државава, ќе се отворат многу работни места

CENTAR MKD
2019-та навистина ќе биде економска година. Бизнисмените конечно може да здивнат од инспекторите, кои ќе бидат коректори, наместо да бидат оние кои во време на...
БизнисВо тренд...

Заев со среќна вест: Две грчки компании ќе инвестираат 750 милиони евра во Македонија

CENTAR MKD
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев на едно од прашањата од сесијата за пратенички прашања во Собранието на РСМ за вредноста и...
Бизнис

„ЕВН Македонија“ избран за универзален снабдувач со електрична енергија

CENTAR MKD
Конзорциумот составен од „ЕВН Македонија“ и „ЕВН Електроснабдување“ е избран за најдобар понудувач на електронската аукција за јавно поддавање за избор за универзален снабдувач со...