8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БИЗНИС

Илон Маск и понатаму на првата позиција: Десетте најбогати луѓе во светот изгубиле речиси 50 милијарди долари во октомври

Заедно, 10-те најбогати луѓе во светот, според Форбс, вредат 1,32 трилиони долари на 1 ноември, што е речиси 50 милијарди долари помалку отколку пред само еден месец.

Поттикнати од падот на богатството на Илон Маск од 35 милијарди долари во текот на октомври, половина од 10-те најбогати луѓе на 1 ноември вредат помалку отколку што беа на почетокот на октомври.

Сепак, тренд годинава беше богатството на најбогатите да расте. Сите 10 најбогати вредат 100 милијарди долари или повеќе од 1 ноември, во споредба со март истата година, кога само шест од првите 10 имале богатство над 100 милијарди долари.

Во поголемиот дел од првата половина на 2023 година, францускиот магнат за луксузни стоки Бернар Арно беше најбогатиот човек во светот, според Форбс – но тоа се промени на 8 јуни, кога извршниот директор на Tesla, Илон Маск, го престигна и повторно стана број 1 во светот.

Почнувајќи од 1 ноември 2023 година, Маск сè уште е најбогатиот човек во светот – позиција што ја имаше во поголемиот дел од 2022 година – но неговото богатство падна за 14 проценти во изминатиот месец, како резултат на падот на цената на акциите на електричната енергија. производителот на возила Tesla од 20%.