Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Министерството за економија излезе со соопштение – еве што ќе се случува со евтината…

Во врска со информациите дека со предлог законот за енергетика евтината тарифа за граѓаните ќе биде укината, Министерството за економија како предлагач на законот ја информира јавноста дека со новото законско решение нема да се укине…

Убава вест за земјоделците – еве што обелодени министерот Николовски

Земјоделците на кои земјоделството им е основна дејност, и ќе имаат приход до еден милион денари, персоналниот данок кој во текот на годината ќе им се задржи, ќе им биде вратен во целост на крајот на годината, информираше денеска министерот…

„Македонски енергетски ресурси“ доби одобрение да издаде долгорочни хартии од вредност

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) на Република Македонија на денешната 127. седница, со која претседаваше претседателката Елизабета Чингаровска, на Акционерското друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ –…

Заев предлага заеднички компании со Косово за струјата, железницата и авиосообраќајот

Македонскиот премиер Зоран Заев на денешната средба во Приштина со бизнисмените од Косово, потсетил дека Македонија и Косово покренале иницијатива за формирање на заедничка економска зона, царинска унија и олеснување на граничните процедури…

Чувајте фискални државата ќе враќа ДДВ: По околу 30.000 денари за секое семејство

Луѓето имаат потреба од поголеми приходи и помали давачки, наспроти 10-годишното осиромашување. Еден од начините како да се вратат парите кон граѓаните е преку враќање на 15 % од платениот ДДВ од нивните потрошувачки сметки, најави СДСМ…

Унапредување на земјоделството и поголема соработка меѓу Македонија и Грузија

Унапредување на трговската размена, соработка и размена на искуства од областа на земјоделството, модели за справување со елементарни временски непогоди, ова се дел од темите кои беа предмет на разговор при официјалната посета на министерот…

Возовите нема да сообраќаат додека не се доисплати платата за октомври

Штрајкот на вработените од Македонски железници ќе продолжи сѐ додека не им биде исплатен вториот дел од платата од октомври. Машиновозачот Душко Чакаровски на прес-конференција соопшти дека железничкиот товарен и патнички сообраќај е во…

(ВИДЕО) За плати, пензии и социјала, догодина 43,37 милијарди денари

Министерството за труд и социјална политика, со буџет од 43 милијарди 375 милиони и 583 илјади денари во 2018 година, ќе ги решава проблемите во областа социјалната заштита, заштитата на децата, инклузијата, деинституционализација на…

Рурална коалиција: Земјоделците му даваат двојка на надлежното министерство

Земјоделците не се задоволни од работата на Министерството за замјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), а критиките главно се однесуваат на периодот од 2013 до 2016 година. Ваква е оценката од истражувањето што го спровела „Рурална…

Скопје го доби Creative Hub – бизнис центар на креативноста и неформалното образование

Почнувајќи од септември годинава, започна со работа првиот бизнис центар за креативност и неформално образование – Creative Hub, кој се наоѓа во строгиот центар на Град Скопје (веднаш до Универзална Сала). Creative Hub…

Во прекин железничкиот сообраќај поради штрајк на вработените

Железничкиот сообраќај е во целосен прекин поради протест на вработените во Македонски железници, кои бараат да им биде исплатен и вториот дел од платата за октомври. Вчера наутро почна блокадата на товарниот железнички транспорт, а од…

Македонија меѓу 10-те земји со најниски плати во Европа

Македонија е меѓу десете земји со најниски плати во Европа, покажува истражувањето на Украинскиот аналитички центар. На прво место на листата е Украина, каде платите се работниците се движат околу 190 евра и се најниски во Европа. Меѓу…

Поскапуваат горивата – нафтата ближи до 60 денари за литро

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина денар по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна цена на еуросупер БС-95 ќе изнесува 66 денари за литар, на еуросупер БС-98 67,5, а на еуродизел…

АХВ: Во земјата нема небезбедно млеко и млечни производи

На македонскиот пазар нема пласирани небезбедни количини млеко и над 600 млечни производи на компанијата „Лакталис“ за кои француската влада соопштила дека се повлекуваат од продажба поради стравување оти постои опасност тие да се заразени…