Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Лукаревска: Разговори за уставните измени има со сите, прогресивните сили ќе победат

Заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска во емисијата „Трилинг“ кажа дека власта разговара со сите политички чинители во рамки на Парламентот со цел да се поддржат уставните измени и да продолжи европскиот пат на земјата.

-Прогресивните сили мора да победат, кажа Лукаревска, додавајќи дека СДСМ е државотворна партија која често била исправена пред носење исправни и државнички одлуки.

Одговарајќи на новинарско прашање таа истакна дека предвремени парламентарни избори нема да има, туку дека тие ќе се одржат во редовниот термин во 2024 година. Лукаревска додаде дека постои одлична соработка во владината коалиција, а се осврна и на партиските активности.

-СДСМ е меѓу граѓаните на терен, за да ги чуеме забелешките на граѓаните. Од она што можев да го чујам, можам да заклучам дека СДСМ е на прав пат, имаме грешки, но не сме на лош пат, истакна Лукаревска.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе