Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Лукаревска: Ако процесот за изградбата на коридорите го тераме во недоглед, ќе губат граѓаните

Јавноста е будна и целиот проект за изградба на коридорите е под лупа на јавноста, кажа директорката на УЈП, Сања Лукаревска во гостувањето во емисијата „Трилинг“. Таа додаде дека новите законски решенија се во рамки на Собранието и секое од тие законски решенија е добро образложено и поткрепено со сите можни аргументи.

-Има одредени даночни олеснувања и даночни ослободувања, коишто ќе претставуваат и придобивка и за нашата економија, но и ги почитуваме и меѓународните стандарди што важат за вакви крупни стратешки проекти. Затоа што ако го следиме целиот овој процес што се случува за „Бехтел-Енка“ и ако ги споредиме искуствата од регионот, секако дека имаме и одредени поклопувања и не сме ги носеле законите за некаква посебност за одреден даночен обврзник, истакна Лукаревска.

Според неа, европското знаменце коешто стои на законските решенија не е злоупотребено.

-Тоа е еден инструмент. Ние требаше сите заедно да застанеме зад овој проект, но имаме тесногради гледишта од страна на определени политички структури. Сепак ние треба да го фатиме чекорот со Европската Унија.
Доколку некој смета дека само со блокада може да се решат овие прашања нема да има успех. Сега европското знаме ќе ни заштеди и време и пари. Ако процесот го тераме во недоглед ќе губат граѓаните, кажа Лукаревска.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе