Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаТОП ВЕСТИ

“Антикорупциска да отвори предмет за случајот Парцели во Лисиче”

Градоначалникот на општина Аеродром, Тимчо Муцунски, и неговата партија ВМРО-ДПМНЕ се најдоа на мета на критики по повод на нивните решенија за урбанистички развој во градот. На прес конференцијата организирана од СДСМ, Дарко Каевски изјави дека градоначалниците од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ не го почитуваат зелениот развој и проекти за развој на градовите, туку се залагаат за бетонизација и изградба на висококатници.

Конкретно, Каевски ја спомена Населбата Лисиче, каде што се планира изградба на висококатници во реон на семејни куќи. Овој ДУП е спорен и со фактот што парцелите каде се предвидени маркичките за градба се претходно купени од страна на градежни инвеститори, што отвора сомнеж дека тие можеби знаеле каде ќе се градат згради па затоа купиле парцели од над илјада метри квадратни.

– Државната комисија за спречување на корупцијата мора да го истражи овој случај до крај, порача Каевски.

– Тимчо Муцунски освен што ја бетонизира општината, сака со пет милиони евра општинска обврзница да ги задолжи граѓаните на Аеродром. Предупредивме и претходно, предупредуваме и денеска дека со ваков начин на задолжување, лесно може обврзницата да биде купена од големиот бизнис и од големи градежни компании кои потоа ќе влијаат врз работата на градоначалникот и општината, особено во делот на креирање и носење на урбанистички планови, вели Дарко Каевски.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе