Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БизнисТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Нова гринфилд инвестиција на „Јагео” од над 200 милиони евра и нови 3900 вработувања во зоните во Скопје и Штип

Примиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати до менаџментот на „Јагео“, директорот на ТИРЗ, граѓаните и медиумите, со цел да ја поздрави инвестицијата на „Јагео“ во Технолошко индустриската развојна зона во Скопје и Штип. Оваа гринфилд инвестиција на вредност од 205 милиони евра, создава нови над 3900 работни места, што ја прави најголемата инвестиција од осамостојувањето на земјата.

Примиерот Ковачевски искажува благодарност до тимот на „Јагео“ и ТИРЗ за неуморната работа која ја извршуваат, за да се реализира оваа инвестиција. „Јагео“ е водечка мултинационална компанија за производство на електронски компоненти со силно глобално присуство и производствени капацитети во Азија, Европа и Америка со над 40.000 вработени ширум светот.

Електронските компоненти кои ги произведува „Јагео“ се користат во авионската и автомобилската индустрија, 5G и телекомуникации, индустрија, медицина, управување со енергија, зелена енергија и други области. Со новиот концепт на поддршка на инвестициите, Северна Македонија успеа да стане високо позиционирана на мапата на инвестициски дестинации кои имаат капацитет и услови да реализираат висококвалитетни инвестиции од кои ќе има бенефит како држава, но уште поважно инвестиции кои носат директен бенефит за граѓаните.

Примиерот Ковачевски наведува дека бројките најдобро зборуваат за ефикасноста на новиот концепт на инвестиции и поддршка на инвестициите во ТИРЗ.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе