Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Ковачевски за „Политика“: Одговорните политичари ја препознаваат шансата, ќе се постигне европско мнозинство во Парламентот

„Верувам дека во нашата држава е можно да се постигне европско парламентарно мнозинство кое ќе ја обезбеди европската иднина на Северна Македонија, бидејќи тоа е стратешки цел поставен од независноста на државата, а шансите за членство во ЕУ никогаш не биле поголеми и пореални“ изјави премиерот Димитар Ковачевски во интерју за српска „Политика“.

Тој додаде дека одговорните политичари, лидери и пратениците го препознаваат тоа и ќе донесат разумни одлуки.

„Северна Македонија чекори на европскиот пат, во тек е билатералниот скрининг и оваа година очекувам нов исчекор во евроинтеграциите. Тоа го базирам на определувањето на граѓаните во државата за членство во ЕУ. Граѓаните даваат мандат и тие на последните парламентарни избори дадоа поддршка на проевропските политички субјекти, кои составија проевропска влада“ рече Ковачевски.

Премиерот истакна дека Северна Македонија е мултиетничка граѓанска држава и со тоа што некои етнички заедници ќе се додадат во Уставот ништо не губиме, напротив добиваме.

„Северна Македонија е Европа во мало. Сега имаме прилика да биде и рамноправна членка на големото европско семејство. Граѓаните препознаваат кој работи за иднината на сите, а кој има намера да профитира со ситни политички поени за себе. Во 21 век нема место за популисти“ рече Ковачевски.