Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Жена која живеела 122 години, јадела по три намирници секој ден

Британската компанија “Иденс гејт” спроведе истражување на најстарите луѓе во светот за да открие што им помогнало да живеат долго.

Тие проучувале шест лица кои биле постари од 100 години. Се разбира, исхраната, стресот и социо-економскиот статус одиграа улога во тоа колку долго живееле овие рекордери. Споменатата компанија изјавила дека Французинката Жанин Луиз Калмент била најстарата личност на светот – живеела 122 години. Во една прилика ги навела трите намирници кои ги јадела секој ден:

Чоколадо
Го јадеше после секој оброк. Иако некому може да изгледа чудно, оваа храна има бројни здравствени придобивки. Истражувањата покажаа дека е корисен за срцето, дека помага во борбата против ракот и заразните болести кои го оштетуваат имунолошкиот систем.

Маслиново масло
Американското здружение за срце (АХА) наведува дека маслиновото масло, меѓу другото, содржи витамин Е и го намалува нивото на лошиот (ЛДЛ) холестерол. Затоа, ризикот од срцеви заболувања е помал. Резултатите од истражувањето покажаа дека конзумирањето на големи количини маслиново масло е поврзано со подолг живот. Лекарите препорачуваат да го користите наместо маргарин и мајонез.

Вино
Калмент изјавила дека особено сакала да пие порт, црвено вино произведено во Португалија. Многу луѓе го консумираат овој вид на вино како дел од медитеранската исхрана, која е прогласена за најздрава за организмот. Секако, важно е да консумирате умерена количина, не повеќе од една чаша дневно.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе