6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАНАУКАИЗБОР

Кинеска ракета ќе падне на Земјата во наредните денови, но никој не знае точно каде

Кина во понеделникот успешно го лансираше третиот и последен дел од својата нова вселенска станица Тиангонг, а ракетното тело тешко 23 тони треба да се врати на Земјата овој викенд.

За разлика од повеќето модерни ракетни тела, кои се дизајнирани да завршат во оддалечен дел од Тихиот Океан, телото Long March 5B е на пат повторно да влезе во атмосферата, настан наречен „повторен влез“ и да падне на Земјата. во петок или сабота наутро во источната временска зона.

Никој не знае каде ќе падне телото на ракетата, ниту можат да влијаат на тоа, односно експертите можат само да проценат колку од ракетното тело Long March, кое е со големина колку десеткатница, ќе се врати на Земјата, пренесува Insider. .

Некои од нив веројатно ќе изгорат додека минува низ атмосферата, но телото на ракетата е преголемо за целосно да се распадне.

Општото правило е дека 20 до 40 отсто од масата на голем објект ќе го преживее падот низ атмосферата, претходно изјавија за Инсајдер експерти од Aerospace Corporation.

Сè уште е рано да се предвиди каде може да слета телото на ракетата, но Aerospace Corporation ја следи фазата на ракетата и предвидува можни патеки по кои би можело да се врати на Земјата.

Според пресметките на тие аналитичари, областа каде што би можеле да паднат отпад опфаќа околу 88 отсто од човечката популација. Но, таа популација е многу концентрирана на неколку места.

Повеќето од областите каде што би можеле да паднат отпадот се отворени океани или ненаселени земјишта.

Сепак, лидерите на вселенската индустрија ја осудија практиката на неконтролирано повторно влегување во Кина, велејќи дека тоа претставува непотребен ризик за човечкиот живот и имот.

Проценките ќе се подобрат во наредните денови бидејќи телото на ракетата се приближува кон повторното влегување.

Спонзорирано: