Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarНаправи Сам

ОВА го ставила во МАШИНАТА за перење, од тогаш КВАЛИТЕТОТ НА ПЕРЕЊЕ е неспоредливо ПОДОБАР, а ОБЛЕКАТА излегува како НОВА!

Некои домаќинки мислат дека овде веќе се е чисто, но всушност е почва за бактерии и остатоци од претходните перење.

Машината за перење треба редовно да се чисти бидејќи нечистотијата се акумулира во барабанот и бактериите се размножуваат. Токму оваа нечистотија може негативно да влијае на квалитетот на перењето, а вие тоа секако не го сакате. Ова е причината зошто многу често вашите алишта не мирисаат на свежо после миење или се појавуваат бели дамки на ткаенината.

Поради оваа причина, многу е важно редовно да ја чистите машината за перење, бидејќи во неа се акумулираат нечистотии и остатоци од алиштата што се измиле таму.

Започнете со чистењето со миење на фиоката во која е истурен прашокот за перење. Извадете го од машината, многу е лесно и секоја машина има механизам кој ви овозможува да го извадите, па добро да го измиете од сите страни, бидејќи тука се таложат остатоци од прашина, прашок и омекнувач кои подоцна прават дамки.

По ова исчистете го долниот филтер на машината, кој се наоѓа во долниот дел на машината, има мали врати кои се отвораат.

Потоа дезинфицирајте ја вратата одвнатре со алкохол.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе