Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Предлог за ручекКујната од CentarНаправи Сам

Богато јадење без месо: Направете посна манџа од компири

Иако компирот и месото се првата асоцијација за манџа, ние ви носиме рецепт кој е идеален за деновите на постот, бидејќи се користат шампињони.

Храната заситува, па затоа е благодарна, особено како оброк што ќе ве стопли.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 500 гр шампињони
  • 2 главици кромид
  • 3 чешниња лук
  • 3 моркови
  • сол, бибер
  • пиперка
  • масло

Подготовка:

Во длабока тава загрејте го маслото, па додадете го ситно исечканиот кромид и лесно пропржете го додека не стане стаклен. Излупете го морковот и изрендајте го. Морковот исечкајте го на прстени, а компирот на коцки, па додадете го кромидот.

Истурете малку вода, па динстајте на тивок оган 10 минути. Додадете ги измиените и исечени шампињони.

Сето тоа заедно динстајте го уште 10 минути, па прелијте го со вода за зеленчукот да потоне во него.

Зачинете со сол и бибер, додадете ситно сечкан лук и мелен црвен пипер. Се динста додека компир-манџата не добие погуста текстура и количината на течноста не се преполови.

Можеби ќе ве интересира

Брз, евтин ручек полн со витамини: Компири со зеленчук во рерна

M T

Брз и лесен рецепт: СЛАТКА КОМПИР ТОРТА со многу чоколадо

M T

Ретка појава: Во Турција започна бербата на виолетовиот компир

M T

Пилешко со компири какво што никогаш не сте јаделе: Овие се 2та тајни зачини

M T