17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози

Ве известуваме дека на ден 15 и 16.09.2022 год. поради изведување на градежни работи на патниот правец Р1106 Нова брезница – Коломонт поради сигурност на сообраќајот и ефективно завршување на градежните работи потребно е да се стават во прекин термините за движење низ НП Јасен и тоа:

Од Скопје – М.Брод од 12.00 до 12.45

Од М.Брод – Скопје од 10.30 до 11.00 и

13.00 до 13.45

Од 18.08.2022 до 19.09.2022 на патниот правец Охрид – Ресен преку Галичица поради изведување градежни работи (асфалтирање) сообраќајот е во прекин помеѓу 09:00 и 15:30 часот. Работите се изведуваат само во работни денови.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Можеби ќе ве интересира

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози

M T

Затворен сообраќајот на патот Маврово – Никифорово – Леуново поради велосипедска трка

M T

МВР: Да ги заштитиме децата во сообраќајот! Безбедноста зависи од сите нас!

M T

Затворен за сообраќај патниот правец кон Плетвар на излезот од Прилеп

M T

Сообраќајот на државните патишта се одвивa по претежно влажни коловози

M T

Сообраќајот на државните патишта се одвивa по претежно влажни коловози

M T