Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од CentarНаправи Сам

Леб од САМО две состојки – Брзо се прави, а нема да ви требаат брашно или квасец

Направете едноставен леб со само две состојки.

Не само што нема да потрошите многу пари за да го подготвите, туку ќе видите дека е вкусен и без брашно и квасец.

Неопходно е:

5 белки

100 грама ленено семе (мелено)

сол

Подготовка:

Белките се матат, се посолува, па семето од лен се просејува да се впие воздухот, па сето убаво се меша.

По желба може да се додаде 1 мала лажичка прашок за пециво.

Се пече на 180 степени. Исечете го изладениот леб.

Пријатно

Можеби ќе ве интересира

ОДЛИЧЕН ИЗБОР – Најздравите луѓе во светот ги јадат само овие четири видови леб

M T

Оваа чоколадна торта од само 5 состојки е готова за неколку минути

M T

Јадел само леб и шунка 10 години: Она што почнало да му се случува на телото ги оставило лекарите без зборови

M T

Решение за дамки од сонце: Потребни ви се само три состојки кои ги имаме во кујната

M T

Летен сладолед со само две состојки

M T

КАКО ДА ГО НАПРАВИТЕ НАЈДОБРИОТ ДОМАШЕН ЛЕБ: Станете мајстор за месење со 8 едноставни трикови

M T