16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+ Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Ќучук: Најдобриот начин да го заштитите македонскиот идентитет е да бидете внатре во ЕУ

Бугарскиот европратеник и известувач за Северна Македонија, Илхан Ќучук во објава на Твитер порача дека Македонците не треба да стравуваат за својот идентитет и дека францускиот предлог е најдоброто што Бугарија и Северна Македонија можат да го псотигнат.

„До сите мои пријатели во Северна Македонија, сакам да знаете дека францускиот предлог е најдоброто што Бугарија и Северна Македонија можат да го постигнат и ве уверувам дека во 21иот век ничиј идентитет не може да биде загрозен. Најдобриот начин да го заштитите и задржите е внатре во ЕУ каде сите се еднакви.“ порача Ќучук во својата објава.