33.8 C
Скопје
28. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

149 сообраќајни прекршоци во Скопје: 41 за пребрзо возење, 14 возеле без возачка дозвола

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (21.06.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.
На територија на град Скопје изречени се вкупно 149 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 41 санкциja, 14 мерки за возење без возачка дозвола, а четири за минување на затворен сигнал – црвено светло.

Изречени се и 14 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, четири прекршоци што ги прават пешаците, 10 мерки за користење на мобилен телефон…

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Можеби ќе ве интересира

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

M T

176 сообраќајни прекршоци во Скопје, 52 за брзо возење

M T

262 санкционирани возачи во Скопје, 143 за брзо возење

M T

179 сообраќајни прекршоци во Скопје: 68 за пребрзо возење, 17 возеле без возачка дозвола

M T

104 сообраќајни прекршоци во Скопје: 18 за пребрзо возење, 10 возеле без возачка дозвола

M T

181 сообраќајни прекршоци во Скопје: 66 за пребрзо возење, 15 возеле без возачка дозвола

M T